2022


KONCERT ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNY

"GORE GWIAZDA"

 

Jak co roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska przygotował koncert świąteczno-noworoczny, dla rodzin, przyjaciół i miłośników Ziemi Bydgoskiej. Znane i nieznane polskie kolędy i pastorałki pochodzące z różnych regionów Polski okraszone były tańcami i pieśniami ludowymi.

 

Koncert odbył się 17 grudnia 2022 r. o godz. 17.00 w sali Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

 

 

 

 

 

 

 

 

kliknij aby włączyć program
kliknij aby włączyć program

 

 

O koncercie i kolędach w programie TVP Bydgoszcz

"Dobrze wiedzieć" 8.12.2022 r.

 

 

 

 

 

 

 

KONCERT PATRIOTYCZNY

"WOLNA POLSKA"

 

Zgodnie z coroczną tradycją Ziemii Bydgoskiej 11 listopada 2022 r. w Hali Immobile Łuczniczka, odbył się wyczekiwany przez nas wszystkich koncert patriotyczny. Tym razem pt. "Wolna Polska".

Na scenie wystąpiło ponad 250 wykonawców. Poza licznymi członkami Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, gościnnie wystąpili z nami Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy, Mała Formacja Chóralna, Dziecięca Grupa Wokalna,  Concentus oraz grupy rekonstrukcyjne.

 

Koncert odbył się pod patronatem Ministra - członka Rady Ministrów Łukasza Schreibera,

a także pod patronatem:

- Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza
- Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy
- Miasta Bydgoszczy

 

Partnerem Głównym Koncertu była Krajowa Grupa Spożywcza S.A.

 

Dziękujemy za obecność ponad tysiąca gości na widowni !!!

 

fot. Adam Borkowski
fot. Adam Borkowski - relacja z próby

 

 

 

 

 

 

Dzień Nauczyciela w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1
w Bydgoszczy

 

14 października 2022 r. mieliśmy przyjemność wystąpić podczas uroczystości Dnia Nauczyciela zorganizowanych w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy, która to szkoła od kilki lat stała się siedzibą dla naszego Zespołu.

 

Wszystkim Nauczycielom, a szczególnie tym nagrodzonym odznaczeniami Dyrektora Szkoły jak i nagrodami resortowymi - serdecznie gratulujemy !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncert podczas Gali Konkursów Historycznych

Patria Nostra

Poznań 2022

 

Grupa wokalna oraz kapela uświetnili występem artystycznym Galę Konkursów Historycznych Patria Nostra, która odbyła się w Poznaniu. Podczas występu nasi artyści wykonali zarówno piosenki typowo kujawskie jak i repertuar historyczny i patriotyczny.

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncert podczas dożynek

w Runowie Krajeńskim

wrzesień 2022

 

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia  Bydgoska był jednym z artystów zaproszonych do uświetnienia dożynek gminno-parafialnych w Runowie Krajeńskim. Zaprezentowaliśmy w Runowie program jaki niedawno prezentowany był w Hiszpanii, przez grupę dorosłą. Były pieśni kujawskie oraz tańce kurpiowskie, łowieckie oraz łemkowski. 

Sądzac po reakcji publiczności - koncert był niezwykle udany!

 

 

 

 

 

 

Jarmark Kujawski

Myślęcinek - Bydgoszcz

 

 

Niemal każdego roku, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, wraz z wieloma innymi zespołami folklorystycznymi z regionu, uczestniczy podczas obchodów Jarmarku Kujawskiego. Tym raze zaprezentowaliśmy program w wykonaniu grupy młodzieżowej oraz kapeli i chóru. Były tańce kujawskie, kaszubskie i śląskie. było także dużo wspólnego śpiewania oraz ciekawych historii z życia artystycznego Zespołu :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncerty Zespołu w Hiszpanii

Zamora, Toro i Salamanca

1-7 września 2022 r.

 

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, w dniach od 2 do 4 września 2022 r. reprezentował polską kulturę ludową podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Zamorze (FIFZAMORA), w Hiszpanii. Festiwal organizowany był pod auspicjami Międzynarodowej Rady Organizacji Festiwali Folklorystycznych i Sztuki Ludowej (CIOFF). Wyjazd Zespołu współfinansowany był z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w ramach projektu "Kujawiakiem przez świat”.

 

Prezes i Kierownik Artystyczny Zespołu, pani Elżbieta Kornaszewska przygotowała 35-osobową grupę artystów, która zaprezentowała cztery zróżnicowane regiony folklorystyczne Polski (Kujawy, Łemki, Łowicz i Kurpie). Podczas koncertów Ziemia Bydgoska występowała naprzemiennie z zespołami m.in. z Indii, Meksyku, Węgier i Hiszpanii.

 

Podczas Festiwalu, poza koncertami na scenie głównej przy Placu katedralnym w Zamorze, odbywały się z udziałem Ziemi Bydgoskiej parady, miejskie zabawy oraz warsztaty nauki polskich tańców ludowych oraz tańców z krajów pochodzenia pozostałych zespołów uczestniczących w Festiwalu.

 

Przy okazji wyjazdu do Hiszpanii Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska koncertował także w ramach imprez towarzyszących FIFZAMORA, podczas festiwali folklorystycznych w Salamance oraz w Toro.

Koncert w Toro
Koncert w Salamance
Koncerty i wydarzenia w Zamorze

 

 

Relacja w TVP Bydgoszcz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Festiwal Folklorystyczny
w Pisku w Czechach

sierpień 2022

 

 

Grupa młodzieżowa Zespołu reprezentowała Ziemię Bydgoską podczas międzynarodowego festiwalu folklorystycznego w Piesku w Czechach.

 

Poza programem kujawski, kaszubskim i śląskim nasza młodzież przygotowała niespodziankę dla naszych sąsiadów - czeską polkę "Tańcuj, tańcuj". Był to niezwykle miły akcent podczas każdego koncertu :)

 

 

Poniżej fotorelacje z tego wydarzenia!!!

 

 

Relacja w Polskim Radiu PiK

 

 

Fotorelacja z piseckim dzienniku

 

 

 

 

 

 

 

Koncert dla Wyższej Szkoły Gospodarki
w Bydgoszczy

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydogska przygotował pokaz na zaproszenie Wyższej Szkoły Gospodarki podczas międzynarodowej konferencji rtownictwa medycznego.

 

Goście - ratownicy - z całego świata mogli poznać polski folklor, a nawet troszke z nami pośpiewać :)

 

 

fot. A. Borkowski

 

 

 

 

 

RODZINNE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska

 

To było wspaniałe popołudnie dla całej Rodziny Ziemi Bydgoskiej na Pikniku zorganizowanym przez zarząd, młodzież i cudownych rodziców naszych dzieci w Parku Rozrywki Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek"!


Było coś dla ducha i ciała: gry, zabawy, karuzele, ognisko, kiełbaski i jeszcze wiele innych atrakcji. Była radość, uśmiech i dyplomiki 💖 
A wszystko to w Dniu Ojca, na zakończenie roku artystycznego Ziemi Bydgoskiej❣️💓

fot. A. Borkowski

 

 

 

 

 

 

JARMARK ŚWIĘTOJAŃSKI

 

 

Grupy dziecięce i młodzieżowe Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska wystąpiły podczas Jarmarku Świętojańskiego, zorganizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, na Wyspie Młyńskiej.

 

Śpiewom i zabawom tanecznym nie było końca  :)

 

 

 

 

 

 

Koncert

DLA CIEBIE MAMO

29 maja 2022 r.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

 

Pomiędzy wyjątkowymi świętami - Dniem Matki i Dniem Dziecka - Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska przygotował przepiękny koncert pod tytułem DLA CIEBIE MAMO.

 

W repertuarze koncertu, między pieśniami i tańcami ludowymi, znalazły się najbardziej popularne, jak i te mniej znane piosenki o matkach. Wykonały je zarówno małe zespołowe dzieci jak i starsi członkowie Zespołu, dla swoim Mam ak i dla wszystkich przybyłych.

 

Gościem koncertu była artystka z Ukrainy, która w raz z naszymi kolegami z Zespołu wykonała kilka popularnych pieśni ukraińskich ludowych i klasycznych.

 

Owacjom nie było końca, a koncert będzie wpisany w stały charmonogram koncertów Zespołu także na przestrzeni nadchodzących lat.

fot. A. Borkowski

 

Relacja z koncertu w Expressie Bydgoskim

 

Relacja z koncertu w audycji "Raz na ludowo" 
prowadzonej przez red. Andrzeja Krystka

 

Zapowiedź koncertu w Expressie Bydgoskim

 

Audycja "Raz na ludowo" prowadzona przez red. Andrzeja Krystka,

z wywiadem z p. Elżbietą Kornaszewską,

podczas której omawiana jest też zapowiedź koncertu DLA CIEBIE MAMO
(od 41 minuty :)

 

 

 

 

 

Koncert pieśni pałuckich na Pałukach

 

 

Chór i kapela Zespołu wykonali koncert podczas Podumowania 60. Konkursu Sztuki Ludowej na Pałukach, które odbyło się w Domu Kultury w Szubinie.

 

Miło było powspominac przed publicznością wcześniejsze koncerty Zepsołu w tym miejscu i niezwykle było, że wśród gości były oosby, które z tamtego okresu, niemal sprzed 20 laty, pamiętają nasze koncerty.

 

 

 

 

 

 

Koncert Zespołu 
podczas jubileuszu 110-lecia

Zespołu Szkół Mechanicznych w Bydgoszczy

 

 

Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franicszka Siemiradzkiego to miejsce, w którym Ziemia Bydgoska miała swoją pierwszą siedzibę ponad 60 lat temu, a także jest to miejsce, które w ostatnich latach stało się ponownie siedzibą Zespołu. Dlatego też, nie mogła nas zabraknąc podczas uroczystaje gali jubileuszowej, która odbyła się w bydgoskiej Operze NOVA.

 

Zespół zaprezentował podczas koncertu suitę łemkowską.

fot. A. Borkowski

 

 

 

 

Święto Konstytucji 3 Maja

 

 

Tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska rozpoczeli polonezem uroczystości zorganizowane w Bydgoszczy z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tancerzom towarzyszyła Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy.

fot. A. Borkowski

 

 

Relacja w Tygodniuku Bydgoskim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NIEDZIELA PALMOWA

i "Śniadanie wielkanocne" w Mroczy

 

Procesja z palmami kurpiowskimi, muzyczna oprawa Mszy Świętej oraz KONCERT - to wszystko czekało na przybyłych gości na "Śniadanie Wielkanocne" zorganizowane przez MGOKiR Mrocza :)


W Hali Widowiskowo-Sportowej było smacznie i uroczyście w otoczeniu pięknych dekoracji świątecznych. Publiczność entuzjastycznie przyjęła nasz występ, podczas którego zaprezentowaliśmy suitę kurpiowską oraz łemkowską, a także blok piosenek ludowych.

 

Fotorelacja: Adam Borkowski

 

 

 

 

 

 

Koncert z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa

Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

 

 

Wraz z członakmi Zespołu Ziemia Bydgoska, pod kierunkiem Pani Elżbiety Kornaszewskiej, wystąpiła grupa osób z zespołem Downa, które fantastycznie nauczyły się układu choreograficznego do wybranych utworów kujawskich. Na co dzien osoby te związane są ze Stowarzyszeniem Dziecięce Graffitti prowadzonym przez p. Piotra Częstochowskiego. Wspólne próby przyczyniły się do upiększenia uroczystości zorganizowanych w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

 

Relacja z koncertu w Radiu PiK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncerty dla najmłodszych melomanów
Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

12 marca 2022 r.

  

Na zaproszenie Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy Zespół wziął udział w dwóch fantastycznych koncertach dla najmłodszych melomanów. Koncert dla dzieci w wieku przedszkolnym, w ramach cyklu Akademia Wolimisia oraz dla niemowląt, w ramach cyklu Od brzuszka do uszka maluszka.

Podczas pierwszego koncertu Zespół zaprezenował, w wykonaniu  dzieci szkolnych, wiązankę tańców i pieśni krakowskich, przy wsparciu chóru :) Nie zabrakło także słynnego krakowskiego lajkonika.

Podczas koncertu dla niemowląt Zespół wykonał wybór pieśni i tańców kujawskich.
Wszyscy młodzi melomani wychodzi z koncertów z usmiechem na ustach i w podskokach !!!

 

Foto: Adam Borkowski 

 

 

 

  

 

OMAN WORLD FOLK MUSIC FESTIVAL 2022

 

W dniach od 6 do 13 lutego 2022 r. Zespół miał zaszczyt uczestniczyć w OMAN WORLD FOLK MUSIC FESTIVAL, który odbył się w Royal Opera House w Muskacie, na zaproszenie organizatorów międzynarodowego stowarzyszenia folklorystycznego FIDAF. Był to pierwszy pobyt w historii Zespołu z koncertami na Półwyspie Arabskim. 

 

Podczas festiwalu Zespół zaprezentował region łemkowski oraz pieśni kujawskie.

Obok Zespołu Ziemia Bydgoska, w festiwalu brały udział także zespoły z Omanu, Kostaryki oraz z Baszkirii. 

Entuzjastyczne przyjęcie widowni było dowodem, iż pomimo istotnych różnic kulturowo-społecznych, polski folklor przypadł Omańczykom do gustu. 

 

 

Udział Zespołu w Festiwalu w Omanie i reprezentowanie polskiej kultury było możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wyjazd Zespołu na odległy kontynent, w szczycie piątej fali pandemii koronawirusa, nie obył się bez licznych utrudnień, ale wszystko było możliwe do pokonania dzięki doskonałemu wsparciu:

❤️ Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, który niezwykle sprawnie zorganizował testowania grupy reprezentacyjnej Zespołu,
❤️ Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, który ze zrozumieniem i empatią pomagał w ekspresowym pozyskaniu paszportów dla osób, które zastąpiły chorych członków naszego Zespołu,

❤️ M-Akustik Technika Sceny, który użyczył części sprzętu nagłasniającego na wypadek trudności technicznych podczas koncertów.

 

Poniżej fotorelacja z przygotowań, koncertów oraz najwazniejsze doniesienia z prasy.

 

Foto: Adam Borkowski.

 

Relacja z wyjazdu

w Tygodniku Bydgoskim

 

Relacja z wyjazdu

w audycji "Raz na ludowo" red. A. Krystka

w Polskim Radiu PiK

 

Relacja z festiwalu

w telewizji Aljazeera

 

Relacja z pobytu w Omanie
w Klubie Kultura TVP Bydgoszcz

 

 

 

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska 

realizuje program artystyczny 

podczas tygodnia Województwa Kujawsko-Pomorskiego

na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju 2020

 

W dniu 5 lutego 2022 r. w ramach koncertów zaplanowanych na Półwyspie Arabskim (dzięki wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego), Ziemia Bydgoska wystąpiła podczas tygodnia Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Pawilonie polskim.

 

W ramach wydarzeń artystycznych Zespół zaprezentował region kujawski - tańce, pieśni oraz zabawy ludowe. Poza koncertem zrealizowano animacje ludowe z międzynarodową widownią, a także biesiadę w restauracji w Pawilonie polskim, której to restauracji (Karafka) szczególnie Zespół dziekuje za ciepłą strawę i rodzinne przyjecie !!!

 

Film podsumowujący tydzień Województwa Kujawsko-Pomorskiego
na wystawie EXPO Dubaj 2020