2022


Święto Konstytucji 3 Maja

 

 

Tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska rozpoczeli polonezem uroczystości zorganizowane w Bydgoszczy z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tancerzom towarzyszyła Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy.

 

 

Relacja w Tygodniuku Bydgoskim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NIEDZIELA PALMOWA

i "Śniadanie wielkanocne" w Mroczy

 

Procesja z palmami kurpiowskimi, muzyczna oprawa Mszy Świętej oraz KONCERT - to wszystko czekało na przybyłych gości na "Śniadanie Wielkanocne" zorganizowane przez MGOKiR Mrocza :)


W Hali Widowiskowo-Sportowej było smacznie i uroczyście w otoczeniu pięknych dekoracji świątecznych. Publiczność entuzjastycznie przyjęła nasz występ, podczas którego zaprezentowaliśmy suitę kurpiowską oraz łemkowską, a także blok piosenek ludowych.

 

Fotorelacja: Adam Borkowski

 

 

 

 

 

 

Koncert z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa

Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

 

 

Wraz z członakmi Zespołu Ziemia Bydgoska, pod kierunkiem Pani Elżbiety Kornaszewskiej, wystąpiła grupa osób z zespołem Downa, które fantastycznie nauczyły się układu choreograficznego do wybranych utworów kujawskich. Na co dzien osoby te związane są ze Stowarzyszeniem Dziecięce Graffitti prowadzonym przez p. Piotra Częstochowskiego. Wspólne próby przyczyniły się do upiększenia uroczystości zorganizowanych w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

 

Relacja z koncertu w Radiu PiK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncerty dla najmłodszych melomanów
Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

12 marca 2022 r.

  

Na zaproszenie Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy Zespół wziął udział w dwóch fantastycznych koncertach dla najmłodszych melomanów. Koncert dla dzieci w wieku przedszkolnym, w ramach cyklu Akademia Wolimisia oraz dla niemowląt, w ramach cyklu Od brzuszka do uszka maluszka.

Podczas pierwszego koncertu Zespół zaprezenował, w wykonaniu  dzieci szkolnych, wiązankę tańców i pieśni krakowskich, przy wsparciu chóru :) Nie zabrakło także słynnego krakowskiego lajkonika.

Podczas koncertu dla niemowląt Zespół wykonał wybór pieśni i tańców kujawskich.
Wszyscy młodzi melomani wychodzi z koncertów z usmiechem na ustach i w podskokach !!!

 

Foto: Adam Borkowski 

 

 

 

  

 

OMAN WORLD FOLK MUSIC FESTIVAL 2022

 

W dniach od 6 do 13 lutego 2022 r. Zespół miał zaszczyt uczestniczyć w OMAN WORLD FOLK MUSIC FESTIVAL, który odbył się w Royal Opera House w Muskacie, na zaproszenie organizatorów międzynarodowego stowarzyszenia folklorystycznego FIDAF. Był to pierwszy pobyt w historii Zespołu z koncertami na Półwyspie Arabskim. 

 

Podczas festiwalu Zespół zaprezentował region łemkowski oraz pieśni kujawskie.

Obok Zespołu Ziemia Bydgoska, w festiwalu brały udział także zespoły z Omanu, Kostaryki oraz z Baszkirii. 

Entuzjastyczne przyjęcie widowni było dowodem, iż pomimo istotnych różnic kulturowo-społecznych, polski folklor przypadł Omańczykom do gustu. 

 

 

Udział Zespołu w Festiwalu w Omanie i reprezentowanie polskiej kultury było możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wyjazd Zespołu na odległy kontynent, w szczycie piątej fali pandemii koronawirusa, nie obył się bez licznych utrudnień, ale wszystko było możliwe do pokonania dzięki doskonałemu wsparciu:

❤️ Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, który niezwykle sprawnie zorganizował testowania grupy reprezentacyjnej Zespołu,
❤️ Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, który ze zrozumieniem i empatią pomagał w ekspresowym pozyskaniu paszportów dla osób, które zastąpiły chorych członków naszego Zespołu,

❤️ M-Akustik Technika Sceny, który użyczył części sprzętu nagłasniającego na wypadek trudności technicznych podczas koncertów.

 

Poniżej fotorelacja z przygotowań, koncertów oraz najwazniejsze doniesienia z prasy.

 

Foto: Adam Borkowski.

 

Relacja z wyjazdu

w Tygodniku Bydgoskim

 

Relacja z wyjazdu

w audycji "Raz na ludowo" red. A. Krystka

w Polskim Radiu PiK

 

Relacja z festiwalu

w telewizji Aljazeera

 

Relacja z pobytu w Omanie
w Klubie Kultura TVP Bydgoszcz

 

 

 

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska 

realizuje program artystyczny 

podczas tygodnia Województwa Kujawsko-Pomorskiego

na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju 2020

 

W dniu 5 lutego 2022 r. w ramach koncertów zaplanowanych na Półwyspie Arabskim (dzięki wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego), Ziemia Bydgoska wystąpiła podczas tygodnia Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Pawilonie polskim.

 

W ramach wydarzeń artystycznych Zespół zaprezentował region kujawski - tańce, pieśni oraz zabawy ludowe. Poza koncertem zrealizowano animacje ludowe z międzynarodową widownią, a także biesiadę w restauracji w Pawilonie polskim, której to restauracji (Karafka) szczególnie Zespół dziekuje za ciepłą strawę i rodzinne przyjecie !!!

 

Film podsumowujący tydzień Województwa Kujawsko-Pomorskiego
na wystawie EXPO Dubaj 2020