2019


KALENDARZE ZESPOŁU NA 2019 ROK

 

Z okazji swoich 60-tych urodzin, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska otrzymał przepiękne prezenty w postaci dwóch kalendarzy.

Drukarnia ABEDIK, dzięki uprzejmości jej właściciela p. Henryka Balickiego, wydrukowała dla nas dwa kalendarze. Pierwszy w formacie A3 oraz przy wsparciu grafika p. Ewy Stadnickiej z Wydawnictwa Pejzaż, oraz drugi kalendarz stojący-biurkowy. W obu kalendarzach znajdują się zdjęcia bydgoskiego artysty fotografika p. Marka Chełminiaka.

 

W tym miejscu naszym darczyńcom serdecznie dziękujemy, a wszystkich Państwa, Czytelników strony www.ziemiabydgoska.pl informujemy, że nasi darczyńcy zostali obdarowani przez Zespół nagrodą/tytułem Honoris Patrono Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Szczegóły o nagrodzonych można przeczytać w zakładce Zarząd i Członkowie - Honoris Patrono.

fot. M. Chełminiak

KONCERT ŚWIĄTECZNY

21 GRUDNIA 2019

W FILHARMONII POMORSKIEJ

W BYDGOSZCZY

 

 

 

Przy wypełnionej po brzegi sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbył się kolejny bożonarodzeniowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Podczas koncertu Zespół zaprezentował wybór najpiękniejszych kolęd i pastorałek. Pierwsza część koncertu zawierała pokaz tańców i kolęd z wybranych regionów folklorystycznych Polski. Zaprezentowano nowe opracowania kolęd kujawskich. Druga część koncertu miała góralski charakter, nad którym Zespół pracował w ostatnim czasie w ramach warsztatów prowadzonych przez góralkę z urodzenia - p. Brygidę Sordyl. Efektem warsztatów jest nowe brzmienie suity góralskiej oraz poszerzenie repertuaru o wiele nowych góralskich kolęd i pastorałek przygotowanych nie tylko przez grupę wokalną i przez grupę taneczną.

 

Serdecznie zapraszamy do fotorelacji z koncertu, znajdującej się poniżej :)

fot. A. Borkowski

 

 

Relacja z koncertu w TVP Bydgoszcz

 

 

Fotorelacja z koncertu w Tygodniku Bydgoskim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WARSZTATY GÓRALSKIE

 

Za nami bardzo pracowity weekend ! Spędziliśmy go na wspaniałych warsztatach z Panią Brygidą Sordyl, która przybliżyła nam jeszcze bardziej region Beskidu Żywieckiego. Uczyliśmy się technik rozśpiewu, naturalnej emisji głosu oraz pracowaliśmy nad gwarą. Oprócz śpiewu doszkoliliśmy się również z tańca,
a kapela miała możliwość pracy pod okiem eksperta z gór !!!

Kolędowanie na zaproszenie

Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy

 

Już kolejny rok z rzędu Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska miał przyjemność przygotowac oprawę muzyczną spotkania wigilijnego dla pracowników Szpitala Uniwerysteckiego nr 2 w Bydgoszczy.

 

 

KONCERT PATRIOTYCZNY

Z OKAZJI 101. ROCZNICY

ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Artego Arena, 11 listopada 2019

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, jak każdego roku od niemal 10 lat, zorganizował KOncert Patriotyczny dla mieszkańców miasta, regionu i wszystkich zainteresowanych, którzy pragnęli w artystycznej formie upamiętnić Narodowe Święto Niepodległości. Obok zróżnicowanego repertuaru folklorystycznego Zespół zaprezentował szeroki wybór pieśni ułańskich, powstańczych i żołnierskich.

Wraz z Zesołem na scenie występowały: Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy pod dowództwem kapelmistrza majora Dominika Sierzputowskiego, Mała Formacja Chóralna pod kierunkiem Izabeli Cywińskiej-Łomżyńskiej, Chór Concentus pod kierunkiem Patrycji Cywińskije-Gacy, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych DROMEDAR Bis & Retro. Łącznie na scenie występowało niemal 200 artystów.

 

Tancerze Ziemi Bydgoskej wraz z Orkiestrą Wojskową zaprezentowali Musztrę Paradną zawierającą polskie tańce narodowe. Zaprzyjaźnione chóry wraz z grupą Dromedar pozwoliły na przygotowanie inscenizacji wojennej i scenki miejskiej. Tym samym koncert wpisał się nie tylko w rocznicę odzyskania przez polskę niepodległości ale także w obchody 80. recznicy wybuchu II wojny światowej.

 

Projekt został wsparty finansowo przez Miasto Bydgoszcz.

 

 

fot. A. Borkowski
fot. A. Borkowski
fot. A. Borkowski
fot. M. Chełminiak
fot. M. Chełminiak
fot. A. Borkowski

 

 

Fotorelacja z koncertu w Gazecie Wyborczej

 

 

Fotorelacja z koncertu w Tygodniku Bydgoskim

NAGRANIA PŁYTY CD Z KOLĘDAMI

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska nagrał właśnie płytę CD z kolędami - wydanie już niebawem :)

ZGRUPOWANIE W KAROLEWIE

 

Za nami bardzo pracowity weekend. Spędziliśmy go na intensywnych przygotowaniach do najbliższych koncertów: Koncert Patriotyczny z okazji Święta Niepodległości oraz Koncert Świąteczny. Chcielibyśmy bardzo podziękować Panu Waldemarowi Woźniakowi za kolejną już pomoc w organizacji zgrupowania w Karolewie.

 

 

KONCERT PAPIESKI

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy

 

Grupy dziecięce Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uczestniczyły w koncercie "Jan Paweł II - Nauczuciel Patriotyzmu", zorganizowanym w Pałacu Mlodzieży w Bydgoszczy, z okazji uroczystości rocznicowych Dnia Papieskiego.

 

 

KONCERT PODCZAS KONFERENCJI FILOLOGÓW

W UNIWERSYTECIE KAZIMIERZA WIELKIEGO

W BYDGOSZCZY

 

Grupy dziecięce wraz z chórem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska miły przyjemność zrealizować artystyczną niespodziankę podczas Ogólnopolskiej konferencji pn. „Rozrywka w językowo-kulturowym obrazie Miasta i Wsi” zorganizowanej przez Katedrę Stylistyki i Pragmatyki Językowej, Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 

Bardzo dziękujemy Pani prof. Zofii Sawaniewskiej-Mochowej za ten jakże miły list i podziękowania jakie skierowała do naszej Pani Prezes - Elżbiety Kornaszewskiej-Rogackiej. 


Szanowna i Miła Pani Elżbieto,
jeszcze raz serdecznie dziękuję za uświetnienie konferencji o rozrywce znakomitym występem zespołu dziecięcego i śpiewaków z towarzyszeniem kapeli. Osiągnięcia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska są naprawdę imponujące, o czym mogłam przeczytać z wielkim zainteresowaniem w podarowanym przez Panią folderze. Dziękuję również za płyty, za poświęcony nam czas i wszystkie Pani działania, które doprowadziły do niezwykłego spotkania i barwnego urozmaicenia monotonii naukowego dyskursu o rozrywce w mieście i na wsi.
Życzę Pani i Zespołowi kolejnych sukcesów, nagród i występów w nowych miejscach i krajach, w których jeszcze Państwo nie koncertowali.

 

Wszystkiego najlepszego!
Zofia Sawaniewska-Mochowa, Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk

JARMARK KUJAWSKI

1 września 2019

Myślęcinek

 

 

Jak co roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska ma przyjemność uczestniczyć w Jarmarku Kujawskim, który jest festiwalem smaków, rękodzieła i zespołów folklorysycznych z odległych zakątków naszego regionu.

W tym roku Zespół zaprezentował folklor lubelski, kaszubski, kujawski i patriotyczny - upamiętniając swoim występem 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Koncert podczas Dożynek Gminy Barcin w Złotowie

30 sierpnia 2019

Złotów

 

Zespół Pieśni i Tańca miał przyjemność zaprezentować swój zróżnicoway folklor poczas uroczystości dożynkowych na zaproszenie Gminy Barcin. Repertuar kujawski, lubelski i miejski doskonale wpisał się w uroczyste obchody święta plonów.

ENERGETYCZNY KONIEC LATA

Telewizja Polska Bydgoszcz

29 sierpnia 2019

 

Zakończenie wakacji w Telewizji Polskiej Bydgoszcz było prezentowane na antenie ogónopolskiej. Nasz Zespół był jedną z dwóch głównych atrakcji artystycznych przyczyniając się do promowania folkloru kujawskiego w Polsce. Wystąpiły grupy dziecięce, młodzieżowe i dorosłe z szerokim wachlarzem tańców i przyśpiewek ludowych z Kujaw.

 

DZIECIĘCE GRUPY ZESPOŁU NA FESTIWALU

W HERCEG NOVI

CZARNOGÓRA 2019

 

Grupy dziecięce Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, od lat upodobały sobie wakacyjne uczestnictwo w festiwalach bałkańskich. Tym razem nasza młodsza reprezentacja wyjechała do Herceg Novi w Czarnogórze, na międzynarodowy festiwal folklorystyczny.

 

Projket dofinansowany został ze środków Miasta Bydgoszczy.

Zapraszamy do krótkiej fotorelacji autorstwa Adama Borkowskiego :)

koncert festiwalowy w Herceg Novi
rejs po Zatoce Kotorskiej oraz zwiedzania Kotoru i Dubrownika

Polonijne zespoły folklorystyczne z Brazylii

Zespół Wisła oraz Zespół Karolinka

z wizytą w Bydgoszczy - na zaproszenie Ziemi Bydgoskiej

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska otrzymał dofinansowanie ze środkow Senatu RP na organizację pobytu dwóch zaprzyjaźnionych z Ziemią Bydgoską zespołów. Projekt Bom Dia Polsko jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą 2019.

Do Bydgoszczy przyjechały Zespoły Wisła z Kurytyby oraz Karolinka z Sao Mateus do Sul. Łącznie było to 95 osób.

W ramach pobytu Zespołów w Bydgoszczy odbył się nasz wspólny koncert, w poniedziałek 15 lipca, o godz. 19.00 na placu przed Filharmonią Pomorską.

 

Podczas koncertu  nie zabrakło akcetów brazylijskich :) prezentacja tańców ludowych Gauchos i Xaxado. Nie zabrakło także wspólnego odtańczenia samby, z całą publicznością :)

Pobyt w Bydgoszczy wiązał się także z wizytą w Urzedzie Marszałkowskim w Toruniu, gdzie naszych gości przywitał członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pan Sławomir Kopyść.

 

 

Projekt Bom Dia Polsko jest współfinansowany w ramach sprawowania

opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą 2019.

Informacja o planowanym koncercie 

w Tygodniku Bydgoskim

fot. A. Borkowski

Informacje z prasy brazylijskiej

Informacja o koncercie na portalu

e-krajna.pl

Informacje z Expressu Bydgoskiego

SUKCES ZESPOŁU

NA KONKURSOWYM FESTIWALU GOLDEN WATERFALL 2019

W GRUZJI

 

40-osobowa grupa młodzieżowo-dorosła Zespołu Pieśnia i Tańca Ziemia Bydoska wróciła z prestiżowego międzynarodowego festiwalu folklorystycznym w Gruzji, w Batumi, w którym zdobyła Grand Prix za choreografię, muzykę i śpiew.

 

Poza repertuarem polskim (tańce i pieśni kujawskie, kurpiowske i lubelskie) Zespół jak zawsze - na wyjazdy zagraniczne - przygotował muzyczną niespodziankę. Tym razem była to gruzińska pieśń Suliko, która zachwycała samych rodowitów Gruzinów :)

 

Projekt dofinansowany został ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miasta Bydgoszczy.

 

Spot reklamowy Festiwalu GoldenWoterfall 2019

Inforamaja o wyjeździe do Gruzji

w Radiu PiK

Koncert w Operze w Batumi oraz w Asari Hall
Koncert w Batumi Asari Hall
Kilka informacji z Expressu Bydgoskiego

 

 

Odbiór Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym

Golden Waterfall 2019 w Batumi

Fotorelacja z pobytu w Tygodniku Bydgoskim

Uroczyste otwarcie Starego Rynku w Bydgoszczy

po rewitalizacji

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska dostąpił zaszczytu zatańczenia perwszego poloneza wraz z mieszkańcami Miasta Bydgoszcz, podczas uroczystego otwarcai Starego Rynku po rewitalizacji.

 

Poza Ziemia Bydgoską w koncercie uczestnczyły takie gwiazdy polskiej estrady jak m.n. Olga Bończyk, Katarzyna Pakośińska, Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, a orkiestrą dyrygował sam Zbigniew Górny. 

fot.Agata Kornik

 

Fotorelacja z otwarcia Starego Rynku

w Tygodniku Bydgoskim

Inauguracja Bydgoskich Impresji Muzycznych

Amfiteatr na Brdzie, przy Operze Nova

 

W tym roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska miał przyjemność uczestniczyć w koncercie inaugurującym Bydgoskie Impresje Muzyczne z nowym repertuarem. Przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, tancerze Zespołu wykonali wiązankę tańców narodowych.

 

 

Zakończenie sezonu artysycznego 2018/2019

 

W tym roku Zespół nietypowo zakońzyłsezon artystyczny - w plenerze w lunaparku w Myślęcinku.

Była to doskonała okazja do wspólnej rodzinnej zabawy i świętowania.

Choć klimat był dość sportowy - nie zabrakło kwiatów i podziękowań dla liderów Zespołu, czyli dla 

Pani Prezes Elżbiety Kornaszewskiej-Rogackiej, a także dla instruktora chórku p. Izabeli Cywińskiej-Łomżyńskiej oraz dla naszej akompaniatorki, opiekunki strojów i prowadzącej najmłodsza grupę przedszkolaczków - p. Małgosi Tomaszewskiej.

 

Wszystkim z Zespołu, naszym Rodzinom i Przyjaciołom dziękujemy za ten kolejny rok i wspólny czas !!!

Koncert Ziemi Bydgoskiej

podczas Jrmarku Świętojańskiego

na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy

 

Tradycją już jest, iż Ziemia Bydgoska uczestniczy, wraz z innymi zespołami folklorystycznymi z regionu w Jarmarku Świętojańskim organizowanym na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy.

 

Tym razem zaprezentowaliśmy się w całej okazałości - wraz z najmłodszymi grupami dziecięcymi, które przecudnie wykonały suitę tanców kujawkich. Nie zabrakło wesołych poleczek i innych kolorowych regionów.

 

 

fot. Adam Borkowski oraz Julia Fabrowska

 

 

Relacja z koncertu na profilu weekendowa bydgoszcz na FB

 

 

Relacja z jarmarku z udziałem Ziemi Bydgoskiej

na bydgoszcz.eska.pl

Ziemia Bydgoska podczas jubileuszu szkoły rolniczej

w Karolewie k/Koronowa

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uczestniczył w jubieluszu 70-lecia istnienia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie.

 

Było nam niezmierne miło wystąpić podczas tego święta i umilić absolwentom szkoły czas spotkań po latach.

 

 

 

 

 

Audycje dla dzieci i młodzieży

Poranki z folklorem

 

 

Jak co roku, Zepsół Pieśni i Tańca Ziemai Bydgoska zorganizował audycje folklorystyczne dla dzieci i młodzieży, podczas których zaprezentowano wybrane obrzędy ludowe, tradycję i kulturę kilku polskich regionów etnograficznych - zgodnie z tytułem "W malowanej skrzyni, czyli piękna nasza Polska cała"

 

Realizacja audycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Małych grantów Miasta Bydgoszczy. 

 

Wielokulturowy Dzień w Collegium Medicum UMK

11 maja 2019

Bydgoszcz

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska wystąpił na zaproszenie studenckiej organizacji Uniwersytetu Miołaja Kopernika, która w Collegium Medicum w Bydgoszczy zrzesza studentów z zagranicy. Zespół zaprezentował jeden z najpiękniejszych regionów folklorystycznych Polski - tańce Kurpi Zielonych. Wśród widzów byli studenci różnych kierunków Collegium Medicum pochodzący z całego świata. Niezwykle miłym akcentem zarówno dla Zespołu jak i dla naszych widzów był fakt, że w Zespole tańczy jedna ze studentek Wydziału Lekarskiego CM na studiach anglojęzycznych - Sonia Deja :)

 

Święto Konstytucji 3 Maja

Plac Wolnosci

Bydgoszcz

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska zaprezentował zróżnicowany program patriotyczno-folklorystyczny podczas uroczystych miejskich obchodów z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Bydgoszczy. Podczas koncertu zaprezentowały się grupy dziecięco-młodzieżowe, dziecięce oraz grupa dorosłych. W repertuarze pojawiły się tance narodowe i pieśni patriotyczne, a także tańce kujawskie oraz lubelskie.

 

 

Fotorelacja z obchodów Konstytucji 3 Maja

w Tygodniku Bydgoskim

Odpust św. Wojciecha w Archidiecezji Gnieźnieńskiej

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska miał przyjemność zatańczyć podczas uroczystości odpustowych w Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie. Wszechstronny nerertal folklorystyczny, biesiadny i miejski przypadł wielu parafioanom do gustu o czym świadczył niezwykle miły aplaus publiczności.

Relacja z koncertów w rejonie Punjab
w Indiach
Luty 2019

 

Na zaproszenie dra Davindera Singh Chhina, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Amritsar w Indiach, w rejonie Punjab, kapela i tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, po raz pierwszy na tym Festiwalu zaprezentowali tańce i piosenki regionu kujawskiego, kurpiowskiego oraz tańce miejskie
Pobyt Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska odbył się w dniach od 10 do 20 lutego 2019 roku, a udział Zespołu w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Amritsar w Indiach był możliwy dzięki finansowemu wsparciu budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Pobyt w Indiach rozpoczął się wizytą w prywatnej rezydencji Ambasadora Polski w Indiach, Pana Adama Burakowskiego i jego Małżonki Agnieszki Burakowskiej. Podczas spotkania zaprezentowano fragmety programu kujawskiego. Poza zwiedzaniem Delhi, pierwszy koncert odbył się w w Jindal Global University w Sonopicie k. Delhi. Koncert ten został zorganizowany przez Instytut Polski w Delhi i Ambasadę Polską w Delhi.
W kolejnych dniach Zespół realizował trasę koncertową w rejonie Punjab. Koncerty odbywały się m.in. (1) w The Royal International Folk Festival, w Group of Colleges Borawal w Mansie, Punjab; (2) Hamdard International Heritage Festival, w Kapurthala, Punjab; (3) Punjab Multicultural Festival, Gulzar Group of Insttitutes in collaboration with Punjab Cultural Promotion Council at GGI Campus, Libra, Khanna, Disst. Ludhiana; (4) podczas zawodów sportowych k. Amritsar; (5) Punjab Cultural Promotion Council & Khalsa College for Women, Amritsar; (6) w Indian Academy off Arts, Amritsar.
Łącznie koncerty Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska w Indich obejżało ponad 10 000 osób. Pobyt Zespołu w Indiach spotkał się także z niezwykłym zaanagażowaniem prasy i regionalnych mediów.
Poniżej fotorelacja z wybranych wydarzeń.

 

 

Tygodnik Bydgoski już zapowiada,

że Ziemia Bydgoska `zawiezie Kujawy do Indii

 

Zapraszamy do przeczytania całego artykułu, klikając na zdjęcie :) 

Z wizytą w prywatnej rezydencji Ambasadora Polski w New Delhi, Pana Adama Burakowskiego i Jego Małżonki Agnieszki
Koncert w O.P. Jindal Global University, Sonepat, Haryana, współorganizowany przez Instytut Kultury Polskiej oraz Ambasadę Polską w Delhi
Koncert w The Royal Group of Colleges w Mensa, Punjab
Koncert podczas wyborów Miss Regionu Punjab
Pokaz podczas hinduskiego wesela
Koncert podczas uroczystości akademickich w Ludhianie, 8th Multicultural Festival
Troszkę turystyki ....
Ziemia Bydgoska w indyjskich mediach

 

 

Relacja z koncertu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemai Bydgoska

w O.P. Jindal Global University, Sonepat, Haryana

na stronie Instytutu Kultury Polskiej w New Delhi

 

 

Krótka relacja z pobytu Ziemi Bydgoskiej w Indiach,

w Tygodniku Bydgoskim

Wspomnienie pobytu Ziemi Bydgoskiej w Indiach, w obiektywnie jednego z naszych opiekunów i przewodników, Mandeeph Singh

 

 

Tygodnik Bydgoski o pobycie w Indiach

Przyjaciele z Indii-Amritsar wspominają nasz pobyt w Indiach.

Wsparło nas Województwo Kujawsko-Pomorskie :)
David Singh świętuje: przyjaźń z: Imka Górska Bugeja i 15 innymi użytkownikami.

 

A oto treść wpisu dra Davindera Singh:
Join Festivals In INDIA : Amritsar Was nternational Folk festival ( febrero 2020 ) Khalsa college International folk festival and Punjab Multicultural festival (in November 2019 ) show your expression of interest at Email: teachereducatorchhina@gmail.com. Look at our recent edition of February 2019 when Polish Delegation Bydgoska mesmerised Indian Audiences to the greater extent ; kudos to Madam Elzbieta; madam Imka and Dr Anna for bringing the fabulous dancers to my festivals

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziemia Bydgoska podczas dorocznego Balu Marszałka

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska kolejny rok uświetnia inaugurację Dobroczynnego Balu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Polskimi tańcami narodowymi wraz z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy, a przede wszystkim wspólnym polonezem rozpoczyna się ten przepiekny bal, w sali Centrum Kulturalno-Kongresowym w Toruniu.