2019


JARMARK KUJAWSKI

1 września 2019

Myślęcinek

 

 

Jak co roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska ma przyjemność uczestniczyć w Jarmarku Kujawskim, który jest festiwalem smaków, rękodzieła i zespołów folklorysycznych z odległych zakątków naszego regionu.

W tym roku Zespół zaprezentował folklor lubelski, kaszubski, kujawski i patriotyczny - upamiętniając swoim występem 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Koncert podczas Dożynek Gminy Barcin w Złotowie

30 sierpnia 2019

Złotów

 

Zespół Pieśni i Tańca miał przyjemność zaprezentować swój zróżnicoway folklor poczas uroczystości dożynkowych na zaproszenie Gminy Barcin. Repertuar kujawski, lubelski i miejski doskonale wpisał się w uroczyste obchody święta plonów.

ENERGETYCZNY KONIEC LATA

Telewizja Polska Bydgoszcz

29 sierpnia 2019

 

Zakończenie wakacji w Telewizji Polskiej Bydgoszcz było prezentowane na antenie ogónopolskiej. Nasz Zespół był jedną z dwóch głównych atrakcji artystycznych przyczyniając się do promowania folkloru kujawskiego w Polsce. Wystąpiły grupy dziecięce, młodzieżowe i dorosłe z szerokim wachlarzem tańców i przyśpiewek ludowych z Kujaw.

 

DZIECIĘCE GRUPY ZESPOŁU NA FESTIWALU

W HERCEG NOVI

CZARNOGÓRA 2019

 

Grupy dziecięce Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, od lat upodobały sobie wakacyjne uczestnictwo w festiwalach bałkańskich. Tym razem nasza młodsza reprezentacja wyjechała do Herceg Novi w Czarnogórze, na międzynarodowy festiwal folklorystyczny.

 

Projket dofinansowany został ze środków Miasta Bydgoszczy.

Zapraszamy do krótkiej fotorelacji autorstwa Adama Borkowskiego :)

koncert festiwalowy w Herceg Novi
rejs po Zatoce Kotorskiej oraz zwiedzania Kotoru i Dubrownika

Polonijne zespoły folklorystyczne z Brazylii

Zespół Wisła oraz Zespół Karolinka

z wizytą w Bydgoszczy - na zaproszenie Ziemi Bydgoskiej

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska otrzymał dofinansowanie ze środkow Senatu RP na organizację pobytu dwóch zaprzyjaźnionych z Ziemią Bydgoską zespołów. Projekt Bom Dia Polsko jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą 2019.

Do Bydgoszczy przyjechały Zespoły Wisła z Kurytyby oraz Karolinka z Sao Mateus do Sul. Łącznie było to 95 osób.

W ramach pobytu Zespołów w Bydgoszczy odbył się nasz wspólny koncert, w poniedziałek 15 lipca, o godz. 19.00 na placu przed Filharmonią Pomorską.

 

Podczas koncertu  nie zabrakło akcetów brazylijskich :) prezentacja tańców ludowych Gauchos i Xaxado. Nie zabrakło także wspólnego odtańczenia samby, z całą publicznością :)

Pobyt w Bydgoszczy wiązał się także z wizytą w Urzedzie Marszałkowskim w Toruniu, gdzie naszych gości przywitał członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pan Sławomir Kopyść.

 

 

Projekt Bom Dia Polsko jest współfinansowany w ramach sprawowania

opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą 2019.

Informacja o planowanym koncercie 

w Tygodniku Bydgoskim

fot. A. Borkowski

Informacje z prasy brazylijskiej

Informacja o koncercie na portalu

e-krajna.pl

Informacje z Expressu Bydgoskiego

SUKCES ZESPOŁU

NA KONKURSOWYM FESTIWALU GOLDEN WATERFALL 2019

W GRUZJI

 

40-osobowa grupa młodzieżowo-dorosła Zespołu Pieśnia i Tańca Ziemia Bydoska wróciła z prestiżowego międzynarodowego festiwalu folklorystycznym w Gruzji, w Batumi, w którym zdobyła Grand Prix za choreografię, muzykę i śpiew.

 

Poza repertuarem polskim (tańce i pieśni kujawskie, kurpiowske i lubelskie) Zespół jak zawsze - na wyjazdy zagraniczne - przygotował muzyczną niespodziankę. Tym razem była to gruzińska pieśń Suliko, która zachwycała samych rodowitów Gruzinów :)

 

Projekt dofinansowany został ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miasta Bydgoszczy.

 

Spot reklamowy Festiwalu GoldenWoterfall 2019

Inforamaja o wyjeździe do Gruzji

w Radiu PiK

Koncert w Operze w Batumi oraz w Asari Hall
Koncert w Batumi Asari Hall
Kilka informacji z Expressu Bydgoskiego

 

 

Odbiór Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym

Golden Waterfall 2019 w Batumi

Fotorelacja z pobytu w Tygodniku Bydgoskim

Uroczyste otwarcie Starego Rynku w Bydgoszczy

po rewitalizacji

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska dostąpił zaszczytu zatańczenia perwszego poloneza wraz z mieszkańcami Miasta Bydgoszcz, podczas uroczystego otwarcai Starego Rynku po rewitalizacji.

 

Poza Ziemia Bydgoską w koncercie uczestnczyły takie gwiazdy polskiej estrady jak m.n. Olga Bończyk, Katarzyna Pakośińska, Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, a orkiestrą dyrygował sam Zbigniew Górny. 

fot.Agata Kornik

 

Fotorelacja z otwarcia Starego Rynku

w Tygodniku Bydgoskim

Inauguracja Bydgoskich Impresji Muzycznych

Amfiteatr na Brdzie, przy Operze Nova

 

W tym roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska miał przyjemność uczestniczyć w koncercie inaugurującym Bydgoskie Impresje Muzyczne z nowym repertuarem. Przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, tancerze Zespołu wykonali wiązankę tańców narodowych.

 

 

Zakończenie sezonu artysycznego 2018/2019

 

W tym roku Zespół nietypowo zakońzyłsezon artystyczny - w plenerze w lunaparku w Myślęcinku.

Była to doskonała okazja do wspólnej rodzinnej zabawy i świętowania.

Choć klimat był dość sportowy - nie zabrakło kwiatów i podziękowań dla liderów Zespołu, czyli dla 

Pani Prezes Elżbiety Kornaszewskiej-Rogackiej, a także dla instruktora chórku p. Izabeli Cywińskiej-Łomżyńskiej oraz dla naszej akompaniatorki, opiekunki strojów i prowadzącej najmłodsza grupę przedszkolaczków - p. Małgosi Tomaszewskiej.

 

Wszystkim z Zespołu, naszym Rodzinom i Przyjaciołom dziękujemy za ten kolejny rok i wspólny czas !!!

Koncert Ziemi Bydgoskiej

podczas Jrmarku Świętojańskiego

na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy

 

Tradycją już jest, iż Ziemia Bydgoska uczestniczy, wraz z innymi zespołami folklorystycznymi z regionu w Jarmarku Świętojańskim organizowanym na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy.

 

Tym razem zaprezentowaliśmy się w całej okazałości - wraz z najmłodszymi grupami dziecięcymi, które przecudnie wykonały suitę tanców kujawkich. Nie zabrakło wesołych poleczek i innych kolorowych regionów.

 

 

fot. Adam Borkowski oraz Julia Fabrowska

 

 

Relacja z koncertu na profilu weekendowa bydgoszcz na FB

 

 

Relacja z jarmarku z udziałem Ziemi Bydgoskiej

na bydgoszcz.eska.pl

Ziemia Bydgoska podczas jubileuszu szkoły rolniczej

w Karolewie k/Koronowa

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uczestniczył w jubieluszu 70-lecia istnienia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie.

 

Było nam niezmierne miło wystąpić podczas tego święta i umilić absolwentom szkoły czas spotkań po latach.

 

 

 

 

 

Audycje dla dzieci i młodzieży

Poranki z folklorem

 

 

Jak co roku, Zepsół Pieśni i Tańca Ziemai Bydgoska zorganizował audycje folklorystyczne dla dzieci i młodzieży, podczas których zaprezentowano wybrane obrzędy ludowe, tradycję i kulturę kilku polskich regionów etnograficznych - zgodnie z tytułem "W malowanej skrzyni, czyli piękna nasza Polska cała"

 

Realizacja audycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Małych grantów Miasta Bydgoszczy. 

 

Wielokulturowy Dzień w Collegium Medicum UMK

11 maja 2019

Bydgoszcz

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska wystąpił na zaproszenie studenckiej organizacji Uniwersytetu Miołaja Kopernika, która w Collegium Medicum w Bydgoszczy zrzesza studentów z zagranicy. Zespół zaprezentował jeden z najpiękniejszych regionów folklorystycznych Polski - tańce Kurpi Zielonych. Wśród widzów byli studenci różnych kierunków Collegium Medicum pochodzący z całego świata. Niezwykle miłym akcentem zarówno dla Zespołu jak i dla naszych widzów był fakt, że w Zespole tańczy jedna ze studentek Wydziału Lekarskiego CM na studiach anglojęzycznych - Sonia Deja :)

 

Święto Konstytucji 3 Maja

Plac Wolnosci

Bydgoszcz

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska zaprezentował zróżnicowany program patriotyczno-folklorystyczny podczas uroczystych miejskich obchodów z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Bydgoszczy. Podczas koncertu zaprezentowały się grupy dziecięco-młodzieżowe, dziecięce oraz grupa dorosłych. W repertuarze pojawiły się tance narodowe i pieśni patriotyczne, a także tańce kujawskie oraz lubelskie.

 

 

Fotorelacja z obchodów Konstytucji 3 Maja

w Tygodniku Bydgoskim

Odpust św. Wojciecha w Archidiecezji Gnieźnieńskiej

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska miał przyjemność zatańczyć podczas uroczystości odpustowych w Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie. Wszechstronny nerertal folklorystyczny, biesiadny i miejski przypadł wielu parafioanom do gustu o czym świadczył niezwykle miły aplaus publiczności.

Relacja z koncertów w rejonie Punjab
w Indiach
Luty 2019

 

Na zaproszenie dra Davindera Singh Chhina, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Amritsar w Indiach, w rejonie Punjab, kapela i tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, po raz pierwszy na tym Festiwalu zaprezentowali tańce i piosenki regionu kujawskiego, kurpiowskiego oraz tańce miejskie
Pobyt Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska odbył się w dniach od 10 do 20 lutego 2019 roku, a udział Zespołu w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Amritsar w Indiach był możliwy dzięki finansowemu wsparciu budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Pobyt w Indiach rozpoczął się wizytą w prywatnej rezydencji Ambasadora Polski w Indiach, Pana Adama Burakowskiego i jego Małżonki Agnieszki Burakowskiej. Podczas spotkania zaprezentowano fragmety programu kujawskiego. Poza zwiedzaniem Delhi, pierwszy koncert odbył się w w Jindal Global University w Sonopicie k. Delhi. Koncert ten został zorganizowany przez Instytut Polski w Delhi i Ambasadę Polską w Delhi.
W kolejnych dniach Zespół realizował trasę koncertową w rejonie Punjab. Koncerty odbywały się m.in. (1) w The Royal International Folk Festival, w Group of Colleges Borawal w Mansie, Punjab; (2) Hamdard International Heritage Festival, w Kapurthala, Punjab; (3) Punjab Multicultural Festival, Gulzar Group of Insttitutes in collaboration with Punjab Cultural Promotion Council at GGI Campus, Libra, Khanna, Disst. Ludhiana; (4) podczas zawodów sportowych k. Amritsar; (5) Punjab Cultural Promotion Council & Khalsa College for Women, Amritsar; (6) w Indian Academy off Arts, Amritsar.
Łącznie koncerty Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska w Indich obejżało ponad 10 000 osób. Pobyt Zespołu w Indiach spotkał się także z niezwykłym zaanagażowaniem prasy i regionalnych mediów.
Poniżej fotorelacja z wybranych wydarzeń.

 

 

Tygodnik Bydgoski już zapowiada,

że Ziemia Bydgoska `zawiezie Kujawy do Indii

 

Zapraszamy do przeczytania całego artykułu, klikając na zdjęcie :) 

Z wizytą w prywatnej rezydencji Ambasadora Polski w New Delhi, Pana Adama Burakowskiego i Jego Małżonki Agnieszki
Koncert w O.P. Jindal Global University, Sonepat, Haryana, współorganizowany przez Instytut Kultury Polskiej oraz Ambasadę Polską w Delhi
Koncert w The Royal Group of Colleges w Mensa, Punjab
Koncert podczas wyborów Miss Regionu Punjab
Pokaz podczas hinduskiego wesela
Koncert podczas uroczystości akademickich w Ludhianie, 8th Multicultural Festival
Troszkę turystyki ....
Ziemia Bydgoska w indyjskich mediach

 

 

Relacja z koncertu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemai Bydgoska

w O.P. Jindal Global University, Sonepat, Haryana

na stronie Instytutu Kultury Polskiej w New Delhi

 

 

Krótka relacja z pobytu Ziemi Bydgoskiej w Indiach,

w Tygodniku Bydgoskim

Wspomnienie pobytu Ziemi Bydgoskiej w Indiach, w obiektywnie jednego z naszych opiekunów i przewodników, Mandeeph Singh

 

 

Tygodnik Bydgoski o pobycie w Indiach

Przyjaciele z Indii-Amritsar wspominają nasz pobyt w Indiach.

Wsparło nas Województwo Kujawsko-Pomorskie :)
David Singh świętuje: przyjaźń z: Imka Górska Bugeja i 15 innymi użytkownikami.

 

A oto treść wpisu dra Davindera Singh:
Join Festivals In INDIA : Amritsar Was nternational Folk festival ( febrero 2020 ) Khalsa college International folk festival and Punjab Multicultural festival (in November 2019 ) show your expression of interest at Email: teachereducatorchhina@gmail.com. Look at our recent edition of February 2019 when Polish Delegation Bydgoska mesmerised Indian Audiences to the greater extent ; kudos to Madam Elzbieta; madam Imka and Dr Anna for bringing the fabulous dancers to my festivals

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziemia Bydgoska podczas dorocznego Balu Marszałka

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska kolejny rok uświetnia inaugurację Dobroczynnego Balu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Polskimi tańcami narodowymi wraz z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy, a przede wszystkim wspólnym polonezem rozpoczyna się ten przepiekny bal, w sali Centrum Kulturalno-Kongresowym w Toruniu.