2013


Jubileusz 55-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska

Opera Nova, Bydgoszcz

14 grudnia 2013

 

W tym wyjątkowym dniu odbyły się dwa koncerty jubileuszowe Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, z okazji 55-lecia istnienia. Podczas obydwu koncertów widowania przepięknej Opery Nova była wypełniona po brzegi.

Zespół zaprezentował niemal wszystkie regiony jakie ma w swoim repertuarze, a udział w nim wzięło niemal 200 wykonawców. Poza wszystkimi grupami dziecięcymi, poza grupą młodzieżową i dorosłą, w koncercie wzięli udział także dawni członkowie Zespołu, a gościnnie wystapili Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy oraz Kapela OldNova.

Organizacja koncertu była możliwa dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Bydgoszczy.

 

Podczas części oficjalnej, wręczono szereg nagród i wyróżnień dla członków Zespołu, dla Pani Prezes Elżbiety Kornaszewskiej-Rogackej oraz dla Zespołu jako instytucji. Wśród najważniejszych wyróżnień wymienić należy: ... 

 

Narodowe Święto Niepodległości

w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

11 listopada 2013

 

Uroczyste przyjęcie w Pałacu Prezydenckim, wydawane przez prezydenta RP Bronisława KOmorowskiego wraz z Małżonką, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, to jedno z najważniejszych wydarzeń polityczno-towarzyskich roku w Warszawie.

W 2013 roku, główną atrakcją na owym przyjęciu była, znana już w całej Europie, kujawsko-pomorska gęsina. Na tym uroczystym wydarzeniu miał zaszczyt wystąpić nasz Zespół, prezentując tradycyjne pieśni z naszego regionu oraz wiązankę utowrów patriotycznych.

 

Dożynki Prezydenckie w Spale

15 września 2013

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska miał przyjemnośc stanowić muzyczną reprezentację województwa kujawsko-pomorskiego podczas Dożynek prezydenckich w Spale. 

Pierwsze Dożynki zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych Prezydentów RP.

Główna część imprezy rozpoczyna się w niedzielę w poludnie uroczystą mszą świętą w Kaplicy Polowej AK.
Po mszy jest najbarwniejsza częśc Dożynek czyli przejście korowodu dożynkowego z kościoła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie na scenie dożynkowej odbywa się część oficjalna imprezy.
Co roku na scenie koło stawu odbywają się występy licznych zespołów ludowych, wśró∂ których Ziemia Bydgoska w 2013 roku występowała po raz pierwszy.

Koncerty Zespołu w Stanach Zjednoczonych Ameryki

sierpień - wrzesień 2013

 

W dniach 23 sierpnia - 05 września 2013 roku, na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca Polanie z Bridgeport w USA w stanie Connecticut, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoskakoncertował nie tylko przed amerykańską Polonią. Muzyka i tańce zachwycały, wzruszały i przywoływały wspomnienia. Warto podkreślić, że Ziemia Bydgoska była jednym z niewielu zespołów folklorystycznych z Polski (poza profesjonalnymi zespołami takimi jak Mazowsze czy Śląsk), któremu zorganizowano publiczne koncerty w wybranych miastach stanu Connecticut.

 

Celem naszego pobytu było propagowanie polskiej kultury ludowej i tradycji narodowych. Ziemia Bydgoska była honorowym gościem I Letniego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Ansonii, zorganizowanego przez Zespół Pieśni i Tańca Polanie oraz koncertowała w Teatrze Trinity on Main w New Britain.

Czas między koncertami wypełniony był warsztatami folklorystycznymi dla polonii amerykańskiej, przede wszystkim dla członków Zespołu Polanie.

Festiwal w Ansonii zgromadził na widowni ponad 1000 osób. Uczestniczyły w nim zespoły folklorystyczne działające na terenie Stanów Zjednoczonych, kultywujące tradycje swoich narodów. Były to grupy z Niemiec, Portugalii, Peru, Ukrainy a także polonijny zespół Słowianie ze Stamford i Polanie z Bridgeport. Ziemia Bydgoska była jedyną grupą, która przybyła z Europy, prezentując folklor kraju swojego pochodzenia.

Zespoły Ziemia Bydgoska i Polanie zostały zaproszone na spotkanie do Konsulatu Rzeczypospolitej Polski w Nowym Jorku. Przyjęci przez Panią Konsul Generalną - Ewę Junczyk-Ziomecką oraz jej zastępcę Mateusza Stąśka, który również uczestniczył w koncercie Ziemi Bydgoskiej w Teatrze Trinity on Main w New Britian.

Zespół otrzymał wiele przychylnych ocen i recenzji w gazetach amerykańskich i polonijnych, jak również w telewizji polonijnej Nasz Dziennik w New Jersey, która wyemitowała odrębny program z udziałem przedstawicieli bydgoskiego Zespołu.

Wśród mediów amerykańskich i polonijnych, które obserwowały i komentowały koncerty Ziemi Bydgoskiej wymienić należy takie gazety jak: New Britain Herald, New Britain City Journal, Polska Gazeta w Brooklynie. Ponadto, o Ziemi Bydgoskiej oraz o Festiwalu w Ansonii przeczytać można w Informacjach na Kontakt 24 TVN 24, w Nowym Dzienniku Polish Daily News w New Jersey, na portalu Polonia.net Polacy w Nowym Jorku oraz na portalu You Tube.

Zaproszenie na koncerty do Stanów Zjednoczonych było efektem współpracy Kierownika Artystycznego Ziemi Bydgoskiej, Elżbiety Kornaszewskiej-Rogackiej z polskimi zespołami ludowymi działającymi na terenie USA, w  których przed laty prowadziła warsztaty tańca ludowego.

 

Dla podkreślenia pobytu Ziemi Bydgoskiej w Stanach Zjednoczonych poniżej zacytowano fragmenty wypowiedzi organizatorów Festiwalu, czyli przedstawicieli Zespołu Pieśni i Tańca Polanie z Bridgeport:

W słowach nie potrafię wyrazić wdzięczności i radości jaką sprawiliście nam swoim przyjazdem z przepięknym Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”. Nam, będącym tu na obcej ziemi , z dala od naszych rodzinnych domów , przywieźliście kawałek Polski – pięknej Polski!! Wróciły tęsknota, wspomnienia i łzy wzruszenia za krajem pozostawionym przed laty.... Wspaniały Zespół , grupa fantastycznych ludzi - duma mnie rozpiera, że jestem z kraju z tak piękną tradycją. A będąc tu w Stanach umacnia mnie myśl, że to co tworzymy w Zespole „Polanie” jest kontynuacją naszej polskości. Jest obowiązkiem, nas rodziców, utrzymać ten kult i tradycje, dla nas samych i dla naszych dzieci !!! Zespołowi życzę pięknych koncertów, sal wypełnionych wspaniałą publicznością. Pozdrawiam cały Zespół i każdego z osobna! Dziękuje !!! Mariola Boruch-Karwacki z rodziną i rodzicami

Ziemia Bydgoska pragnie podziękować Zespołowi Polanie z Bridgeport za doskonałą organizację Festiwalu oraz niezwykle troskliwą opiekę podczas całego pobytu.

Wyjazd na niniejszy Festiwal i koncety w USA był możliwy dzięki finansowemu wsparciu  Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pana Piotra Całbeckiego, a także dzięki takim bydgoskim firmom jak: Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, Unilever, Firma Gotowski, Grupa Precyzja,KPEC, Cukiernia Sowa oraz Wyższa Szkoła Gospodarki.

I Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Ansonii, Connecticut, USA
Koncert w Teatrze Trinity-On-Main, New Britian, Connecticut, USA
Z wizytą w Konsulacie RP w Nowym Jorku, spotkanie z Konsulem Generalnym Ewą Junczyk-Ziomecką i jej zastępcą Mateuszem Stąśkiem
Warsztaty z Zespołem Pieśni i Tańca Polanie w Bridgeport

 

 

Witosławskie Impresje Ludowe

Witosław, 27 lipca 2013

 

W sobotę 27 lipca 2013 roku w Witosławiu, a dokładnie w Parku Dworskim nad jeziorem Witosławskim rozpoczęły się VIII Witosławskie Impresje Ludowe.
Do wspólnej zabawy uczestników zachęcały Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, Zespół Pieśni i Tańca Pałuki oraz Zespół Pieśni i Tańca Krajna.

 

 

Grupy dziecięce na VII Międzynarodowym

Festiwalu Folklorystycznym

Ohrid Sun Macedonia 2013

 

Grupy dziecięce i młodzieżowe Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska reprezentowały miasto Bydgoszcz oraz region kujwsko-pomorski podczas VII Miedzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Ohrid Sun w Macedonii 2013.

Nasza młodzież doskonale wpisała się w klimat festiwalu ludowego i z dumą prezentowała polski folklor.

 

XXXVI Bydgoskie impresje Muzyczne

 

Kolejny raz Zespół Ziemia Bydgoska miał zaszczyt uświetnić koncert inauguracyjny Bydgoskich Impresji Muzycznych. Wśród dość współczesnego scenariusza przedstawienia znalazło się miejsce na polską tradycję i kulturę. Zespół zaprezentował wiązankę pieśni i tańców narodowych w strojach z okresu Księstwa Warszawskiego oraz suitę Krakowa Wschodniego.

 

Ziemia Bydgoska uświetnia wesele

Pałacyk w Myślęcinku

 

Poza dużymi koncertami, zdarza się również Zespołowi występować w mniejszych składach podczas wszelkiego rodzaju imprez.

Tym razem gościliśmy z folklorem na weselu polsko-francuskim, gdzie wprowadziliśmy z przytupem akcent polskiego folkloru.

Za wspaniały wieczór wszystkim weselnikom dziękujemy, a Młodej Parze jeszcze raz życzymy wszystkiego co najlepsze !

 

 

48. Festiwal Orkiestr Wojskowych

Święto Marynarki Wojennej

Gdynia 2013

 

Ostatni tydzień czerwca 2013 roku był dla Ziemi Bydgoskiej niezwykle ekscytujący, ponieważ na zaproszenie Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, Zespół miał możliwośc wystąpić podzas Festiwalu Orkiestr Wojskowych, na placu Kościuszki w Gdyni, na tle okrętu wojennego ORP Błyskawica.

Przez pięć dni od 26 do 30 czerwca w przemarszach i na koncertach zaprezentowały się najlepsze wojskowe orkiestry z Francji, Węgier i Polski. Gościem specjalnym Festiwalu był Lady Pank.

Organizatorami Festiwalu byli Departament Wychowania i Promocji Obronności MON, Marynarka Wojenna oraz miasto Gdynia.

40-lecie gminy Inowrocław

Teatr Miejski

27 maja 2013

 

Pieśni patriotyczne, wojskowe i ludowe rozbrzmiewały w Teatrze Miejskim podczas obchodów 40. rocznicy powstania gminy Inowrocław. Był też film o walorach i urokliwych zakątkach gminy oraz wielki tort urodzinowy.

Występy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bydgoskiej uświetniły obchody utworzenia wiejskiej gminy Inowrocław, która powstała w obecnym kształcie zaledwie 40 lat temu. 

 

 

Festyn u Duchaczy dla Senegalu

18-19 maja

 

Celem XVIII Spotkania Misyjnego Bydgoszcz, zorganizowanego przez „Duchaczy” z kościoła Zgromadzenia Ducha św. przy al. Jana Pawła II, było przybliżenie wszystkim gościom festynu Senegalu i jego realiów, gdzie od lat pracują misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego. Jest wśród nich o. Marek Myśliński, który opiekuje się i dba o edukację dzieci. Choć największą gwiazdą imprezy był zespół Lombard, to Ziemia Bydgoska z dumą prezentowała folklor kujaw.

 

Uroczyste obchodzy Święta Konstytucji 3 maja

Stary Rynek, Bydgoszcz

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, uświetnił uroczystości państwoee z okazji Święta Konstytucji 3 maja, które w obecności władz miasta i regionu oraz Bydgoszczan, obchodzone były na Starym Rynku.

 

Koncert wiosenny "Z kurkiem po dyngusie"

Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz

7 kwietnia 2013


7 kwietnia 2013r. o godzinie 17.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbył się koncert przygotowany przez Ziemię Bydgoką dla mieszkańców naszego miasta i regionu - Z kurkiem po Dyngusie.

W koncercie wzięłu udział wszystkie grupy dziecięce, grupa dorosła baletu oraz chór i kapela. Warto dodać, że dzięki castingowi przeprowadzonemu w lutym br. już po zaledwie dwóch miesiącach miało okazję zaprezentować się parę nowych osób. Gościnnie wystąpił zespół zaprzyjaźnionych tancerzy z Ukrainy.
Regiony zaprezentowane podczas koncertu to Łowicz, Kraków Wschodni (w nowo zakupionych strojach), Polki Miejskie oraz w wykonaniu dzieci ponownie Łowicz, Lublin i Kraków.