2017


Koncert świąteczny CICHA NOC

17 grudnia 2017 r.

Filharmonia Pomorska

 

Już jesteśmy po wielkim i pięknym koncercie świątecznym !!! Koncert utrzymany w rodzinnym klimacie, wzruszał, zachwycał i bawił, a to wszystko dzięki 177 wykonawcom, którzy pod okiem Elżbiety Kornaszewskiej-Rogackiej wykonali najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wersji śpiewanej i tańczonej. Wszystko przeplatane było fragmentami z suit folklorystycznych takich regionów jak Łowicz, Kurpie, Lublin, Kraków, a także tańcami z regionów polski południowej. Jak co roku - na finał koncertu - nie zabrakło ognistych tańców górali żwieckich.

 

Koncertowi towarzyszył kiermasz ozdób świątecznych z Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej KPCK.

 

A jeśli Ktoś z Państwa nie zdążył spotkać się z nami
17 grudnia, juz teraz zapowiadamy, że koncert będzie powtórzony w charakterze koncertu noworocznego
13 stycznia - także w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy :)

 

 

 

fot.A. Borkowski, M. Chełminiak

Fotorelacja z koncertu na stronie

Tygodnika Bydgoskiego

Fotorelacja z koncertu

na stronie KPCK

Koncert charytatywny dla ANIMALSÓW

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

6 grudnia 2017

 

Tegoroczne mikołajki Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska spędził na wjątkowym koncercie charytatywnym.

Na zaproszenie Towarzystwa Pomocy Zwierzętom ANIMALS Ziemia Bydgoska wystąpiła charytatywnie na wyjątkowym koncercie, z którego cały dochód został przeznaczony na pomoc zwierzętom.

 

Bilety były w 100% wyprzedane, zbiórka pieniędzy niezwykle udana, a Ziemia Bydgoska otrzymała owacje na stojąco :)

fot. A. Borkowski

Dzielimy się z Państwem wpisem, jednego z uczestników naszego koncertu "Świat bez zwierząt byłby smutny"

 

Sznowna Pani Prezes,
Po powrocie z wczorajszego koncertu charytatywnego na rzecz zwierząt jestem pod ogromnym wrażeniem. Noc która minęła nie ostudziła moich emocji i już dzisiaj nie mogę się doczekać kolejnego Waszego koncertu. To co zobaczyłem i usłyszałem było piękne. Szczególnie muszę podkreślić występ naszych najmłodszych artystów. Przy nich można by powiedzieć zeszły wszystkie stresy dnia codziennego. Oni występy traktują bardzo poważnie i choć do profesjonalizmu brakuje im wiele to podziwiać ich można naprawdę długo. Poza tym cały zespół - wszyscy występujący artyści dodali naszej grupie przyjaciół z którymi byliśmy na koncercie wiele pozytywnej energii. Aż mam wielkie wyrzuty sumienia że tak wspaniały koncert zespołu pieśni i tańca oglądałem w całości po raz pierwszy. Narzuca się refleksja dlaczego koncert trwał tak krótko. To oczywiście żart bo oglądać, słuchać a przy tym doskonale się bawić można by dużo dłużej. Pozdrawiam Panią Pani Elżbieto i cały zespół bardzo serdecznie a w związku z nadchodzącymi świętami i nowym rokiem moc życzeń - wszelkiej pomyślności i wiele wiele sił w realizacji Waszego powołania.


Jeszcze raz pozdrawiam bardzo serdecznie,

Andrzej Szramkowski

 

 

 

Świętujemy 99 rocznicę Narodowego Święta Niepodłegości

Koncert partiotyczny - Artego Arena w Bydgoszczy

11 listopada 2017 roku

 

 

Z ogromnym sukcesem zakońzczył się KONCERT PATRIOTYCZNY z okazji Narodowego Święta Niepodległości, który Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska zrealizował dokładnie 11 listopada 2017 r. o godzinie 16.00 w Hali Sportowo-Widowiskowej „ARTEGO ARENA” w Bydgoszczy.

 

Obok pieśni patriotyczych, powstańczych i wojskowych, zaprezentowaliśmy najpiękniejsze polskie tańce - w tym tańce narodowe. Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy połączone chóry Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, prowadzone przez panią Izabelę Cywińską-Łomżyńską oraz panią Patrycję Cywińską-Gacką. Dzięki połączonym siłom chórów Ziemi Bydgoskiej oraz Palacu Młodzieży oraz dzięki naszym solistom poszczególne pieśni brzmiały wyjątkowo pięknie i wzruszającą - dostarczając naszym widzom całej gamy emocji.

 

Druga część koncertu zawierała nowy repertuar. Bowiem zrealizowaliśmy premierowe wykonanie nowego programu zawierającego suitę tańców i pieśni z regionu sieradzkiego. Realizacja tej suity była możliwa dzięki: współpracy kierownika artystycznego Elżbiety Kornaszewskiej-Rogackiej z p. Dariuszem Nawrockim, który przygotował dla nas choreografię; dzieki Stypendium Artystycznemu Prezydenta Bydgoszczy, jakie nasz klarnecista Mateusz Szwankowski otrzymał na przygotowanie opracowania muzycznego tej suity, oraz dzięki finansowemu wsparciu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy, które wspomogły zakup nowych strojów. Wszystkie te elementy przyczyniły się do stworzenia niezwykłego nowego, folklorystycznego widowiska!!! W dalszej części koncertu wystąpiły także grupy dziecięce z tańcami lasowiackimi oraz krakowskimi, a także grupy "bardziej dojrzałe" z tańcami kurpiowskimi i lubelskimi.

 

Ponad 1000 widzów, nie tylko mieszkańców Bydgoszczy ale i gości z całej Polski - a nawet zza oceanu - oklaskiwało nasz program, a także szczególny moment, w którym nasza Pani Kierownik Elżbieta Kornaszewska-Rogacka otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z okazji zacnego jubileuszu pracy artystycznej.

 


Projekt koncertu był współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszcz. Patronat medialny nad koncertem objęli TVP Bydgoszcz, Polskie Radio Pomorza i Kujaw oraz Tygodnik Bydgoski. Do realizacji koncertu przyczynili się także: bydgoski Pałac Młodzieży, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury oraz Drukarnia ABEDIK. 

Wszystkim zaangazowanym osobom i instytucjom składamy gorące podziękowania.

 

Poniżej fotorelacja z tego wyjątkowego dnia !!!

fot. Adam Borkowski
kliknij aby wyświetlić zdjęcia
kliknij aby wyświetlić zdjęcia

Fotorelacja z Expressu Bydgoskiego

kliknij aby wyświetlić zdjęcia
kliknij aby wyświetlić zdjęcia

Fotorelcja z koncertu na portalu

Moje Miasto Bydgoszcz

Moment odznaczenia Elżbiety Kornaszewskiej Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Świętujemy niepodległość cały weekend

12 listopada 2017 r.

Jankowo Dolne

 

Koncert z repertuarem patriotycznym powtórzyliśmy także 12 listopada 2017 r. w Jankowie Dolnym. Świętowaliśmy 99 rocznicę niepodległosi Polski wykonując najpiękniejsze tańce narodowe i pieśni wojskowe, a także prezentując efektowe regiony folklorystyczne Polski.

 

Dziękujemy za zaproszenie Władzom Gminy i Księdzu Proboszczowi :)

 

Relacja z koncertu na stronie Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Jubileusz 45-lecia Koła Powiatowego

Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy

Pałac Młodzieży

16 października 2017

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska został zaproszony do uświetnienia uroczystości jubileuszowych Koła Powiatowego Poslkiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy.

Zespół przygotował bogaty repertuar i wystąpieł w wielopokoleniowym składzie.

 

Dziękujęmy za zaproszenie wzięcia udziału w tak miłych okolicznościach :) 

fot. Adam Borkowski
kliknij na zdjęcie aby zobaczyć całą galerię zdjęć
kliknij na zdjęcie aby zobaczyć całą galerię zdjęć

DZIEŃ NATO  w Bydgoszczy

Wyspa Młyńska

14 października 2017

 

Dzień NATO to nie tylko pokaz sprzetu ale i prezentacja polskiej kultury. Dlatego tancerze Ziemi Bydgoskiej wraz z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy zaprezentowlali mieszkańcom Musztrę Paradną.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

14 października 2017 

 

W Dniu Edukacji Narodowej, w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej odbyła się uroczysta inauguracja Kujawskiego Uniwersytetu III Wieku oraz Akademii Sztuk Wszelakich, które działają przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

Po zaśpiewaniu „Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus” 6 grup Słuchaczy Akademii Sztuk Wszelakich (Humanistyczny Uniwersytet Każdego Wieku) oraz Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uroczyście przywitało Rok Akademicki 2017/18. Uroczystość uświetnił wykład JM Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dra hab. Jacka Woźnego. W części artystycznej wystąpił Żeński Chór Kameralny „Belcanto” z Kujawskiego UTW oraz Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska", który wraz z solistami i kapelą dał prawdziwy popis poslkości, prezentując najbardziej barwne i żywiołowe tańce ludowe.

 

fot. Adam Borkowski

Szczęść Boże Młodej Parze !!!

Rabat, Malta

7 października 2017

 

Reprezentacja Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska miała zaszczyt towarzyszyć naszej zespołowej Koleżance, jednocześnie pełniącej funkcję Sekretarza w Zarządzie Ziemi Bydgoskiej w wyjątkowym dniu zaślubin :)

 

Imisława Górska wstąpiła bowiem w związek małżeński z Noelem Bugeja, a ich ślub odbył się w przepięknej scenerii, w Rabacie na Malcie.

 

Młodej Parze gratulujemy i życzymy spełnienia Ich najskrytszych marzeń !!! :)

Ziemia Bydgoska na branżowej konferencji

Toruń

28 września 2017

 

W trakcie międzynarodowej konferencji jednej z toruńskich firm przywitaliśmy gości chlebem i solą, przedstawiliśmy nasz zespół w 5 językach oraz daliśmy pokaz tańców łowickich wraz z niezapomnianą biesiadą!

Dzień Budowlanych

Miejskce Centrum Kultury w Bydgoszczy

18 września 2017

 

Ziemia Bydgoska kolejny rok z rzędu uświetnia artystyczną część święta budowczniczych - tym razem z okazji 125-lecia Ruchu Zawodowego Budowlanych w Polsce i "Dnia Budowlanych" w Bydgoszczy.

 

A wszysstkim budowniczym i jednoczesnie miłośnikom Ziemi Bydgoskiej, dziękujemy za wszelkie wsparcie!

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

Kinoteatr Pomorskiego Okręgu Wojskowego

4 września 2017 r.

 

Kapela oraz wybrani wokaliści Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska dostali zaproszenie do współuczestnictwa w widowisku upamiętniającym 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Realizatorem całego widowiska była p. Grażyna Nita, współpracująca z Pomorskim Okręgiem Wojskowym w Bydgoszczy.

 

Za zaproszenie do udziału w tej uroczystości serdecznie dziękujemy :)

 

Dożynki w Zieleniu

26 sierpnia 2017

 

Rokrocznie Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoka uświetnia liczne uroczystośi dożynkowe na terenie polski. Tym razem byliśmy w Zieleniu w gminie Rytel.

Ziemia Bydgoska uczestnikiem programu ERASMUS

w ramach projektu: What's a beautiful job

Brandisi Montagna

Włochy

8-15 sierpnia 2017 roku

 

Na zaproszenie włoskiego stowarzyszenia World Net - Federazione internazionale per gli scambi socio-culturali giovanili z Tito we Włoszech oraz stowaryszenia Pro Loco Brindisi Montagna, Ziemia Bydgoska uczestniczy w programie Erasmus, w ramach przygotowanego przez Włochów projektu What's a beautiful job, realizowanego w Brandisi Montagna.

W ramach programu grupa młodzieżowa Ziemi Bydgoskiej, koncertować będzie codziennie w innym mieście południowych Włoch, wraz z zespołami folklorystycznymi z Europy.

Tym razem nasi tancerze zaprezentują progam kujawski, kaszubski, lubelski oraz tańce miejskie.

 

Koncert w Brindisi Montagna
Koncert w Pignoli
Koncert w Ruvo di Puglia
Fotorelacja z koncertu w Salandrze
Artystyczne ujęcia przedkoncertowe Luigiego Criscio z Trivigno
Wenecja - przystanek w podróży
15 sierpnia hołd oddaliśmy polskim żołnierzom poległym pod Monte Cassino, spoczywającym na Polskim Cmentarzu Wojennym

BRAZYLIJSKA "WISŁA" W POLSCE

dzięki wsparciu Senatu RP

w realizacji projektu "Bom dia... Dzień dobry Polsko"

w ramach programu opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r.

25-31 lipca 2017 roku

 

Z ogromną radością gościliśmy polonijny Zespół Pieśni i Tańca "Wisła" z Kurytyby w Brazylii. Zespół "Wisła" wyróżnia się ponad 80-letnią tradycją kultywowania polskiego folkloru na terenach Brazylii i jest największym zespołem polonijnym w Ameryce Południowej.

"Wisła" przyjechała do Bydgoszczy na rewizytę, na zaproszenie "Ziemi Bydgoskiej" oraz w podziękowaniu za doskonałe przyjęcie naszego Zespołu w Kurytybie, podczas naszego brazylijskiego tournee w 2016 roku. Zanim "Wisła" przyjechała do Bydgoszczy, uczesniczyła w Światowym Festiwalu Zespołów Polonijnych w Rzeszowie. W naszym regionie zaprezentuje się z koncertem w Bydgoszczy (29 lipca, o godz. 18.30 w amfiteatrze przy Operze Nova), a także odwiedzi perełki turystyczne charakterystyczne dla Polski centralnej i północnej. Zabierzemy bowiem naszych brazylijskich przyjaciół, od wielu pokoleń kultywujących polskie tradycje, nie tylko do Torunia, ale i do Ciechocinka, Biskupina, Wenecji oraz do Trójmiasta.

 

Przyjazd polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła" jest współfinasowany w ramach projektu "Bom dia... Dzień dobry Polsko" ze środków Senatu RP w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. Wysoki poziom artystyczny Zespołu "Wisła" daje gwarancję satysfakcji wszystkich widzów :) 

Bydgoski koncert jest możliwy dzięki wsparciu Miasta Bydgoszczy.

Kliknij na zdjęcie
Kliknij na zdjęcie

 

Wizyta naszych gości z Brazylii w Samorządzie Województwa

Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Spotkanie z wicemarszałkiem Zbigniewem Ostrowskim

oraz pełnomocnikiem Zarządu Województwa ds. współpracy międzynarodowej

Grzegorzem Borkiem.

Udział w otwarciu wystawy "Polacy w Brazylii".

 

 

Aktualności Toruńskie

o pobycie Wisły w Toruniu

Kliknij na zdjęcie
Kliknij na zdjęcie

Relacja z Radia Pik

o pobycie brazylijskiej Wisły

na Kujawach i Pomorzu

Polonijna Wisła z wizytą w Toruniu w Urzędzie Marszałkowskim
Fotorelacja z koncertu w amfiteatrze przy Operze Nova w Bydgoszczy
Pokazujemy Polonii brazylijskiej nasz region i pomorze

Zespół na międzynarodowym Festiwalu w Czarnogórze

10-16 lipca 2017 roku

 

Aktuanie Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska reprezentuje Polskę, a szczególnie Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Bydgoszcz, na międzynarodowym  Festiwalu Folklorystycznym w Podgoricy (Czarnogóra) "Skoci Kolo da Skocimo".

To już drugi udział Ziemi Bydgoskiej w tym Festiwalu - w 2015 roku nasze grupy dzięcięco-młodzieżowe wróciły z nagrodą za wyjątkową wartość artystyczną !!!

 

Tym razem bydgoski Zespół będzie występował wśród grup z Rumunii, Bułgarii, Cypru, Gruzji, Macedonii, Turcji, Litwy i Czarnogóry. Tancerze, grupa wokalna oraz kapela zaprezentują program kujawski, lubelski i Beskidu Śląskiego.  Jak na każdy wyazd zagraniczny - Ziemia Bydgoska przygotowała artystyczną niespodziankę - piosenkę czarnogórską oraz hymn festiwalu :)

Projekt jest współfinansowany jest ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Miasta Bydgoszczy.

Z wizytą w Urzędzie Miasta w Podgoricy, na spotkaniu Panią Nelą Savkovic-Vukcevic - Sekretarz ds. Kultury w Czarnogórze oraz pierwsze zdjęcia z Parady otwierającej Festiwal
Pierwszy koncert festiwalowy
Koncert na Placu Niepodległości w Podgoricy. Zespół podczas prezentacji grup z zagranicy.
Ziemia Bydgoska uczy polskich tańców uczestników międzynarodowego festiwalu w Podgoricy
Koncert w galerii handlowej w Podgoricy
Zakończenie festiwalu ....

Zakończenie roku artystycznego naszych grup dziecięcych

 

Tradycją Zespołu stało się organizowanie zakończenia roku szkolno-artystycznego grup dziecięcych naszego Zespołu.

Tym razem, w urokliwej Restauracji No 1 w Bydgoszczy, nasi Miluśińscy wraz z Rodzicami odbierali dyplomy promowanie polskiego folkloru :)

Przy okazji były podziękowania nie tylko dla Pani Prezes Elżbiety Kornaszewskiej-Rogackiej, ale także Pani Małgorzaty Tomaszewskiej - opiekującej się najmłodsza grupą przedszkolaków, akompaniatorką i zarządzającą garderobą Zespołu. Ponadto, cała gama podziękowań spłynęła na Panią Agnieszkę Sowa, która przez rok opiekowała się grupą storną wokalną w naszym Zespole :)

 

Poniżej, krótka fotorelacja - nasi mali artyści wyjątkowo bez kostiumów!!!

Ziemia Bydgoska

podczas 40. Bydgoskich Impresji Muzycznych

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uczestniczył w koncercie inauguracyjnym i finałowym 40. Bydgoskich Impresji Muzycznych.

Ten wyjątkowy, jubieluszowy dla BIMu rok był pełen niezwykłych gości, wśród których znalazły się zespoły muzyczne z całego świata.

Organizatorem BIMu jest bydgoski Pałac Młodzieży, który z niesłabnącą energią dba o dostarczanie szerokiej gamy wrażeń artystycznych i o rozwój kulturalny młodych mieszkańców naszego miasta i regionu.

Noc świętojańska

23 czerwca 2017

Lubostroń

 

Ziemia Bydgoska uświtniła muzycznie i tanecznie najkrótsza noc w roku - noc świętojańską :)

były nie tylko tańce i zabawy ludowe! Ale i skoko przez ognisko oraz puszczanie wianków...

a wszystko odbyło się dzięki współpracy i organizacji Pałacu w Lubostroniu z Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

Jarmark świętojański w Bydgoszczy

11 czerwca 2017 roku

 

Ziemia Bydgoska miała przyjemność uświetnić wyjątkowo barwne wydarzenie zorganizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury - Jarmark świętojański

Wśród barwnych straganów pełnych rękodzieł i smakołyków, zawirowały kujawskie oberki w wykonaniu niemal wszystkich grup pokoleniowych naszego Zespołu.

 

kliknij i zobacz Melomaniaka
kliknij i zobacz Melomaniaka

Ziemia Bydgoska koncertuje dla niemowląt

w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

10 czerwca 2017

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska wystąpił na ostatnim, w sezonie artystycznym 2016/2017, koncercie dla niemowląt i kobiet w ciąży, zorganizowanym w Filharmonii Pomorskiej w cyklu "Od brzuszka do uszka maluszka".

Koncerty z tego cyklu mają na celu rozwijanie wrażliwości muzycznejmałych dzieci i zaznajomianie ich z różnymi dźwiękami. Tym razem najmłodsi melomani poznali charakterystyczne rytmy i melodie wynikające z tradycyjnych polskich utworów. Mogły także podziwiać taniec ludowy swoich niewiele starszych kolegów :)

 

 

Noc Muzeów w Bydgoszcz

21 maja 2017

 

 

 

 

Tym razem Zespół koncertował w ramach Nocy Muzeów, pod siedzibą Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

Tańce góralskie, pełne brwnych popisów i przejmujących pieśni zachwysiły Bydgoszczan :)

Kolejna potańcówka przed nami

- tym razem na kujawską nutę !!!

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska wraz z Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy zorganizował dla wszystkich miłośników folkloru potańcówkę kujawską, która odbyła się 18 maja, o godz. 19.00 w KPCK prz pl.Kościeleckich 6.

 

Pierwszoplanowym zespołem podczas tej potańcówki był Zespół Kujawy Bachorne Nowe z Osięcin, który swoim tradycyjnym brzmieniem pozwolił "dotknąć" wszystkim obecnym korzeni i autentycznego brzmienia Kujaw. Zespół z Osięcin przygotował także pokaż tańców kujawski oraz uczył wszystkich obecnych, w tym przedstawicieli Zespołu Ziemia Bydgoska wybranych kroków tanecznych. A jak zabawa nabrała mniej oficjalnego charakteru, do muzyków dołączyli członkowie kanpeli naszego Zespołu.

 

Dowodem na doskonałą integrację obu Zespołów z widzami i miłośnikami tańca ludowego są poniższe zdjęcia! :) (fot. Marcin Wachniak).

 

Audycje folklorystyczne dla Uczniów szkół z miasta i regionu

"W malowanej skrzyni, czyli piękna nasza Polska cała"

Pałac Młodzieży

9 maja 2017 roku

 

 

Już kolejny raz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska zorganizował dla Uczniów szkół z naszego miasta i regionu cykl audycji folklorystycznych. Celem audycji jest promocja i propagowanie polskiego folkloru, narodowych i ludowych tradycji wśród różnych pokoleń dzieci i młodzieży.

 

Projekt audycji dofinansowany został ze środków Miasta Bydgoszczy.

 

W dniu 9 maja odbyły się cztery audycje, o godz. 8.15, 9.30, 10.45 oraz 12.00.

Uczestniczyło w nich 1 100  dzieci i młodzieży.

 

Dni Osięcin

7 maja 2017

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uświetnił uroczyste obchody Dni Osięcin - przepięknej gminy w województwie kujawsko-pomorskim.

Koncert miał charakter zarówno patriotyczny - z okazji niedawnych obchodów święta Konstytucji 3 Maja oraz charakter folklorystyczny. Nie zabrakło łowickich oberków, lubelskich polek i góralskich popisów.

 

Widowania, a wśród niej członkowie rodzimego zespołu z Osięcin - Kujawy Bachorne Nowe - oklaskiwali nas z entuzjazmem :)

Dziękujemy za cudowne przyjęcie i gościnę !!!

 

 

 

 

Cóż to był za ślub !!!

 

Serdecznie gratulujemy nowożeńcom Katarzynie Jarząb i Mateuszowi Wojciechowskiemu, wieloletnim tancerzom Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, którzy 29 kwietnia 2017 roku, powiedzieli sobie sakramentalne TAK, przed Bogiem, Rodziną, Przyjaciółmi i dziesiątkami świadków z Zespołu :)

 

 

Wielkanoc na Kujawach

Poranki muzyczne dla Seniorów

Filharmonia Pomorska

12 kwietnia 2017

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska na zaproszenie Filharmonii Pomorskiej wziął udział w cyklu koncertów w ramach Poranków muzycznych dla Seniorów. Grupy dziecięce i grupa dorosła zaprezenotwała najpiękniejsze tańce i przyśpiewki kujawskie wplecione w atmosferę przygotowań do świąt wielkanocnych.

 

3 audycje zostały zostały przyjęte gromkimi brawami, a wyjątkową atmosferę podczas koncertu wprowadziła prawdząca Anna Merder. 

Koncert "Z biegiem Wisły"

10 kwietnia 2017 r.

Filharmonia Pomorska

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska swoim udziałem uświetnił koncert zorganizowany w Filharmonii Pomorskiej, dla uczniów szkół podstawowych regionu kujawsko-pomorskiego.

Z uwagi na bogaty repertuar Zespołu istniała mozliwość doskonałego wpisania się w program artystyczny, którego celem było zaprezentowanie krain geograficznych leżących wzdłuż Wisły, wraz z prezentacją ich charakterystycznych tańców, muzyki i wybitnych postaci.

Ziemia Bydgoska wystąpiła z fragmentami tańców z Beskidu Śląskiego, Krakowa, Łowicza, Kujaw i Kaszub. 

Szczęśliwy pobyt i powrót

z X Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego

w Limie (Peru)

 

Zespół Pieśni i Tańca został zauważony na Festiwalu Folklorystycznym na Sycylii i otrzymał zaproszenie na X Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny pn. "X Encuerto Mundial de Folklore Grand Prix Mi Peru 2017" w Limie - Peru, największy w Ameryce Południowej festiwal folklorystyczny.

Zespół wrócił szczęśliwie z Limy, a sam udział Zespołu w Festiwalu był możliwy dzięki finansowemu wsparciu z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miasta Bydgoszcz a także dzieki wsparciu takich firm jak MWiK i Unilever.

 

Poniżej znajdują się zdjęcia z próby generalnej, której przyglądali się nie tylko sympatycy Zespołu oraz rodziny występujących ale także swoją obecnością zaszczycił nas Konsul Honorowy Peru Pan dr Stanisław Rakowicz. Poza bezcennymi informacjami o specyfice Peru rozdał On wszystkim występującym piękne pamiątkowe albumy o Peru, jego mieszkańcach, kulturze i klimacie.

Poniżej dzelimy się z Państwem na bieżąco korespondecją Ziemi Bydgoskiej z Limy!!! 

 

 

Zespół spędził w Peru ponad dwa tygodnie. Od 7 do 22 marca był reprezentantem Polski na Międzynarodowym Festiwalu w Limie. Poza galerią zdjęć z ostatniej próby zaraszamy do obejrzenia krótkiej informacji o przygotowaniach do wyjazdu, jaką red. Monika Kamińska z TVP3 Bydgoszcz przygotowała dla Zbliżeń. 

Niezwykłym sukcesem Ziemi Bydgoskiej było znalezienie się w ścisłej czołówce X Encuentro Mundial de Folklore mi Peru, wraz z reprezentantami zespołów z Argentyny oraz Czech.

Próba generalna przed wyjazdem w obecności Konsula Honorowego Peru dra Stanisława Rakowicza

Relacja z próby na żywo dla Zbliżeń - serwisu informacyjnego TVP3 Bydgoszcz, zrealizowana przez zaprzyjażnioną z Zespołem Redaktor Monikę Kaminską. Zainteresowanych zapraszamy od 12 minuty programu.

Relacja z ostatniej próby Zespołu w Expressie  Bydgoskim

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Piękne powitanie w Limie
Pierwszy koncert na X Encuentro Mundial de Folklore mi Peru
Wizyta w kongresie w Limie, Peru
Koncert w polskiej Ambasadzie w Limie

Artykuł o występach Zespołu Ziemia Bydgoska w Peru,

na stornie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Limie

VII Marszałkowski Bal Dobroczynny

21 stycznia 2017

Toruń; CKK Jordanki

 

Tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska kolejny raz uświetnili Marszałkowski Bal Dobroczynny, który odbył się u progu roku 2017. Tancerzom towarzyszyła Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy, przy której akompaniamencie wykonali oni nie tylko przepięknego poloneza na inaugurację balu, ale także urokliwe walce i mazury.

 

Poniżej zapraszmay do galerii zdjęć.

 

Koncert Noworoczny

Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska

14 stycznia 2017

Filharmonia Pomorska

g. 18.00

 

Po sukcesie Koncertu Świątecznego "Gore gwiazda Jezusowi', ktory odbył się przed zeszłorocznymi Świętami Bożego Narodzenia, Zespół natychiast podjął decyzję o organizacji Koncertu Noworocznego.

W tak imponujący sposób Ziemia Bydgoska rozpoczęła rok 2017.

 

Przy wyepłnionej po brzegi widowni w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej, Zespół zaprezentował najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wersajch wokalno-instrumentalnych jak i tanecznych.

Kolędy przeplatane były fragmentami suit prezentujących różne regiony Polski. Wszystkie grupy dziecięce, rozpoczynając od 4-latków, a także grupy młodzieżowe i dorosłe przygotowały bardzo duży repertuar. Obok tańców i pieśni kujawskich, pojawiły się tańce lasowiackie, łowickie, kurpiowskie, lubelskie oraz beskidzkie i żywieckie. Spontaniczna i entuzjastyczna reakcja widowni, owacja na stojąco, łzy wzuszenia i uśmiechy pełne szczęscia były najpiękniejszą nagrodą dla wszystkich występujących artystów jak i dla kierownika artystycznego Zespołu Elżbiety Kornaszewskiej-Rogackiej.

 

Koncert odbył się pod patronatem medialnym TVP3 Bydgoszcz, Radia Pik, Express Mediów oraz Drukarni ABEDIK.