2014


 

Opowieść wigilijna - otwarcie wystawy

Galeria Wieży Ciśnień

Bydgoszcz

19 grudnia 2014

 

Polskimi kolędami i pastorałkami, chór i kapela Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, uświetniły otwarcie wystawy "Opowieść wigilijna", w Galerii Wieży Ciśnień - Muzeum Wodociągów, Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.

Podążając za gwiazdą - koncert świąteczny

Artego Arena, Bydgoszcz

14 grudnia 2014

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska tradycyjnie, w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, zrealizował koncert z repertuarem najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Kolędy w wykonaniu Ziemi Bydgoskiej są nie tylko śpiewane, ale i wzbogacone pięknymi układami choreograficznymi z wykorzystaniem takich tańców jak mazurki, polonezy, czy walce. Tegoroczny koncert odbywał się w szczególnym, dla Zespołu, czasie, w pierwszą rocznicę koncertu jubileuszowego z okazji obchodów 55-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.
Tym razem podczas koncertu, ponad 100-osobową obsadę wykonawców podziwiało ponad 1200 widzów, mieszkańców Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego, wśród których byli zaproszenie goście z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędu Miasta Bydgoszczy, a także sympatycy Zespołu jak i rodziny, zarówno tych najmłodszych jak i dojrzałych artystów. Wśród wykonawców znajdowali się bowiem 4-letni adepci sztuki ludowej, dla których występ w Artego Arenie był debiutem scenicznym, jak i dzieci oraz młodzież uczące się w bydgoskich szkołach, a na co dzień doskonalące swoje taneczne umiejętności w bydgoskim Pałacu Młodzieży. Trzon Zespołu tworzy grupa dorosłych tancerzy, śpiewaków i muzyków, dla których kultywowanie polskiego folkloru jest nie tylko pasją artystyczną, ale i społeczną misją.
Repertuar kolęd i pastorałek przeplatany był fragmentami suit ludowych z różnych regionów polski. W wykonaniu grup dziecięcych widzowie podziwiali m.in. tańce i piosenki Lasowiackie, Beskidzkie, Lubelskie i Kaszubskie, a w wykonaniu grupy dorosłej tańce i pieśni Krakowa Narodowego, Krakowa Wschodniego i Górali Żywieckich
Koncert zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy w ramach projektu „Podążając za gwiazdą”. Patronat nad koncertem objęli: Pałac Młodzieży, Drukarnia ABEDIK, Remedia, Gazeta Pomorska, TVP Bydgoszcz, Ekspress Bydgoski.

Wszystkim sympatykom Zespołu, a przede wszystkim rodzicom najmłodszych członków Zespołu dziękujemy za wsparcie i codzienną współpracę.

 

 

 

Święto Niepodległości - Koncert Patriotyczny

Filharmonia Pomorska

9 listopada 2014

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska zorganizował dla mieszkańców miasta i regionu, Koncert Patriotyczny z okazji święta niepodległości 11 listopada.

Poza repertuarem folklorystycznym, Zespół zaprezentowała pieśni wojskowe i patriotyczne, w stylizowanych strojach powstańczych. W części patriotycznej i narodowej Zespołowi akompaniowała Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy.

Koncert był dofinansowany z funduszy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

 

Podczas niniejszego koncertu Ewa Mes, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, wręczyła odznaki honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużonu dla kultury polskiej" pięciu członkom Zespołu: Elżbiecie Kornaszewskiej-Rogackiej, Małgorzacie Tomaszewskiej, Wiesławowi Tomaszewskiemu, Krzysztofowi Ciężki i Annie Nogaj.

Ponadto, Zespół odznaczył Józefa Rogackiego nagrodą Honoris Patrono, za bezinteresowną pomoc i wsparcie w realizacji licznych zespołowych przedsięwięć.

Święto ulicy Cieszkowskiego

Bydgoszcz

18 października 2014

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, został zaproszony przez Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Cieszkowskiego na uroczyste obchody 200. rocznicy urodzin Augusta Cieszkowskiego - najwybitniejszego przedstawiciela polskiej „filozofii narodowej”, ekonomisty, historyka, działacza społecznego i politycznego.

Tańce kujawskie i miejsce wykonały zarówno grupy dziecięce jak i dorosłe.

 

 

 

 

Dożynki gminno-powiatowe

Ryńsk

30 sierpnia 2014

 

Ziemia Bydgoska uświetniła w Ryńsku doroczne obchody święta plonów.

Zespół został niezwykle ciepło przyjęty przez mieszkanców powiatu ryńskiego i swoim folklorystycznym repertuarem doskonale wpisał się w klimat dożynek.

Carpatia Festival

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny

Pitesti, Rumunia

12-15 sierpnia 2014

 

Tegoroczne międzynarodowe tournee artystyczne Zespołu Piesni i Tańca Ziemia Bydgoska, kończy się uczestnictwem (po raz drugi) w międzynarodowym festowalu folklorystycznym w Rumunii, w okręgu Ardżesz, zorganizowanym przez Miasto Pitesti, które od 2007 roku jest miastem partnerskim dla Bydgoszczy.

 

Ziemia Bydgoska doskonale wpisała się atmosferę karpackiego festiwalu, uczestnicząc w koncertach dla mieszkańców Rumunii oraz w paradach. Udział w ninijeszym festiwalu był możliwi dzięki dofinansowaniu projektu "Jestem Kujawiakiem - jestem Europejczykiem" przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urząd Miasta Bydgoszczy. 

 

 

fot. Szymon Milner

Miedzynarodowy Festiwal Folklorystyczny

Uluslararasi Bogaziçi Dans ve Müzik Festivali

Istambuł, Turcja

6-11 sierpnia 2014

 

Realizując projekt "Jestem Kujawiakiem - jestem Europejczykiem", dofinansowany z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urzędu Miasta Bydgoszczy, Ziemia Bydgoska mogła uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Istambule, podkreślając tym samym 600. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją oraz promować elementy polskiej kultury na terenie tego kraju.

 

 

fot. Szymon Milner

 

67. Górolskie Święto

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne

Jabłonkowo na Zaolziu

1 - 3 sierpnia 2014

 

Po raz pierwszy w swojej historii Ziemia Bydgoska mogła uczestniczyć w Górolskim Święcie w Jabłonkowie, Międzynarodowym Spotkaniu Folkorystycznym, które jest jedną z najważniejszych imprez towarzyszących Tygodniowi Kultury Beskidzkiej. Udział Ziemi Bydgoskiej w niniejszym wydarzeniu jest możliwy dzięki dofinansowaniu projektu "Jestem Kujawiakiem - jestem Europejczykiem" ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz dzięki sponsorom.

Początkowo Festiwal był przeznaczony do prezentacji folklory Czech, Moraw i Słowacji, ale szybko stał się wielką międzynarodową imprezą artystyczną.

Poza koncertami w lasku miejskim i paradami, od 22.00 rozpoczyna się wspóle muzykowanie przy ogniskach.

 

Festiwal Orkiestr Wojskowych w Warszawie

Centralny Ośrodek Sportu TORWAR

29 czerwca 2014

 

Przy dźwiękach mazura, walca, poloneza w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska mieli możliwość uczestnictwa w wyjątkowej rewii, której puktem centralnym był pokaz musztry paradnej oraz barwne galowe mundury orkiestr wojsk lądowych, powietrznych i marynarki wojennej.

Organizatorem Festiwalu był Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dowódca Garnizonu Warszawa.  

Patronat honorowy nad Festiwalem objął minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, natomiast patronem medialnym jest miesięcznik i portal – Polska Zbrojna (www.polska-zbrojna.pl).

Koncert finałowy OSKAR za Kolberga

Filharmonia Pomorska

23 czerwca 2009

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uczesnitczył w koncercie "Oskar za Kolberga" podsumowującym projekt realizowany przez Filharmonię Pomorską w ramach programu MKiDN "Kolberg 2014 - Promesa", z okazji 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora. 

Koncert dedykowany był dla wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, którzy chcieli przypomnieć sobie znaczenie i wyjątkowość polksiego folkloru w ramach barwnego, multimedialnego widowiska taneczno-muzycznego, łączącego tradycję z nowoczesnością. tworzony we współpracy z wielopokoleniowym środowiskiem twórczym oraz nowoczesnymi formami teatralno-tanecznymi i multimediami.

W koncercie, obok Ziemi Bydgoskiej wystąpiły takie Zespoły jak Orkiestra Kameralna FP Capella Bydgostiensis, Orkiestra Wojskowa z Torunia, Zespół Pieśni i Tańca "Płomienie" z MDK nr 4, Kapela OldNova, Teatr Tańca GEST z WOKiS, Zespół SWOJACY z Baruchowa oraz Katarzyna Nowaczewska-Manthey - fortepian i Beata Bobińska - sopran.

40-lecie Pałacu Młodzieży

Koncert "Pałacowy rejs nurtem wspomnień"

Opera Nova w Bydgoszczy

3 czerwca 2014

 

Ziemia Bydgoska miała przyjemność uczesnitczyć w niezwykłym wydarzeniu, jakim był uroczysty koncert z okazji jubileuszu 40-lecia istnienia bydgoskiego Pałacu Młodzieży - instytucji, która jest samorządową instytucją oświatowo-wychowawczą, zajmującą ważne miejsce w gronie instytucji stymulujących rozwój dzieci i młodzieży regionu kujawsko-pomorskiego.

Podczas koncertu, w którym zaprezentowały się wszystkie zaspoły artystyczne Pałacu Młodzieży, wystąpiły niemal wszytkie grupy Ziemi Bydgoskiej, przedstawiając zróżnicowany repertuar ludowy. 

 

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja

Stary Rynek, Bydgoszcz

3 maja 2014

 

Na zaproszenie Urzędu Miasta Bydgoszczy, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uświetnił uroczystości państwowe zorganizowane dla mieszkańców miasta z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Ziemia Bydgoska zaprezentowała część patriotczną z towarzyszniem Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy oraz część folklorystyczną, prezentując suitę kujawską.

 

 

XX Edycja Ogólnopolskiego Konkursu

Rolnik - Farmer Roku

Gala Finałowa, Warszawa Hotel Westin

7 lutego 2014

 

Udział Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska na zaproszenie organizatorów XX Edycji Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik - Farmer Roku, uświetnił uroczystość wręczania nagród dla najlepszych rolników 2014 roku, w ekskluzywnym warszawskim Hotelu Westin.

Ziemia Bydgoska zaprezentowała trzy regiony folklorystyczne Polski.

 

V Marszałkowski Bal Dobroczynny

Dwór Artusa, Toruń

18 stycznia 2014

 

Tancerze espołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uroczyście rozpoczeli V Marszałkowski Bal Dobroczynny, który został zorganizowany przez Marszałka Piotra Całbeckiego z Małżonką oraz Honorowy Komitet Organizacyjny, na rzecz potrzebujących z regionu kujawsko-pomorskiego. 

W czasie balu nie zabrakło licytacji i okazania bezcennego wsparcia na rzecz ubogich mieszkańców naszego regionu. Ziemia Bydgoska zaprezentowała się w strojach z epoki Księstwa Warszawskiego.

 

 

10-lecie Caritas Bydgoszcz

Koncert noworoczny w Hali Sportowo-Widowoskowej "Łuczniczka"

5 stycznia 2014

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, zaprezentował szeroki repertuar tańców i pieśni różnych regionów polski podczas uroczystego koncertu z okazji jubileuszu 10-lecia Caritas w Bydgoszczy.

Koncert uświetnili także swoją obecnością i wspólnych wykonaniem wybranych utowrów takie zespoły jak: Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy, Orkiestra Symfoników Bydgoskich pod dyrekcją Marka Czekały oraz Zespół Żuki.