2016


Koncert świąteczny w Filharmonii Pomorskiej

Gore gwiazda Jezusowi

21 grudnia 2016

 

Zanim rozbłysła pierwsza gwiazdka na niebie, Zespół  Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska wprowadził mieszkańców Bydgoszczy, a także swoje rodziny i przyjaciół w niezwykłą atmosferę  Świąt Bożego Narodzenia, podczas dorocznego koncertu świątecznego.

Wielopokoleniowa grupa artystów, od 4 roku życia, w niemal 120-osobowej obsadzie, wykonała najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, przeplecione pokazem tańców z różnych regionów Polski. 

Triufalny początek koncertu zapewniła rodzina Państwa Zienkowskich, puzonistów, w składzie tata: Cezary oraz synowie Dominik i Damian, którzy wykonali kolędę Triumfy Króla Niebieskiego. Następnie, widowiskowym polonezem na kolędzie Bóg się rodzi rozpoczął się wyjątkowy, wzruszający i bardzo emocjonalny koncert Zespołu.

Sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej była wypełniona po brzegi. Podczas koncertu widzowie mogli nabywać produkty regionalne i wyroby ręczne na stanowiskach Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. 

 

Organiacja koncertu była możliwa dzięki wspiarciu finansowemu ze środków Miasta Bydgoszcz. Patronat nad koncertem objęli: TVP3 Bydgoszcz, Drukarnia ABEDIK oraz REMEDIA, a także Pałac Młodzieży i Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury.

 

Zainteresowanie koncertem było tak duże, iż członkowie Zespołu podjęli decyzję o powtórzeniu tego koncertu w dniu 14 stycznia 2017 roku, także w Filharmonii Pomorskiej.

Zapraszamy do poniższej galerii zdjęć.

 

Koncert Patriotyczny

z okazji Narodowego Święta Niepodległości

i 670 urodzin miasta 

Hala Sportowo-Widowiskowa "Łuczniczka"

Bydgoszcz; 11 listopada 2016

 

Jesteśmy właśnie po niezwkym wydarzeniu artystycznym, w ramach którego Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska upamiętniał najważniejsze wydarzenia historyczne naszego miasta i Polski. Na zaproszenie Zespołu Ziemia Bydgoska w koncercie brali udział także Bractwo Rekonstrukcyjne Santa Terra, zespół Kazimierki z Kazimierzowskiego Uniwersyteu III Wieku oraz Zespół Muzyki Dawnej Concentus, a także Chórakademicki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego oraz Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy. . Autorem całego widowiska była kierownik artystyczny Zespołu Elżbieta Kornaszewska-Rogacka, która  połączyła zróżnicowane w charakterze zespoły, nadając wyjątkową oprawę artystyczną uroczystościom miejskim i narodowym.

W pierwszej cześci koncertu widzowie mieli okazję zobaczyć inscenizację nadania praw miejskich Bydgoszczy. Koncert Zespołu z repertuarem ludowym doskonale wpisał się w  oprawę urodzin Bydgoszczy, z perspektywy zróżnicowanych grup regionalnych. Obok zabaw i tańców kujawskich, zaprezentowano tańce kaszubskie, łowicke, kurpiowskie i krakowskie.

Z kolei druga część koncertu poświęcona była obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Tańce i piosenki starej Warszawy przeplecione z najpiękniejszymi i najbardziej wzruszającymi pieśniami powstańczymi i żołnierskimi były śpiewane nie tylko przez niemal 220 obsadę wykonawców, ale także przez ponad 1500 widownię.

Koncert zwieńczyła musztra paradna  "Polskie tańce narodowe" w wykonaniu tancerzy Zespołu Ziemia Bydgoska wraz z Orkiestrą Wojskową.

 

Koncert był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Bydgoszczy.

Podziękowanie od Prezydenta Miasta Pana Rafała Bruskiego za organizację Koncertu Patriotycznego dla ponad 1500 mieszkańców miasta i regionu, z okazji Narodowego Święta Niepodległości i 670 urodzin Miasta Bydgoszczy

ZAPRASZAMY !!!

Chopin po kujawsku

Koncert w ramach projektu autorstwa p. Marka Andraszewicza

"Polska muzyka ludowa źródłem twórczości dla Fryderyka Chopina"

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

23 października 2016 r.

 

Już niebawem Zespół Pieśni iTańca Ziemia Bydgoska wystąpi w koncercie "Chopin po kujawsku", na zaproszenie p. Marka Andraszewskiego, pianisty i klarnecisty, autora projektu "Polska muzyka ludowa źródłem twórczości dla Fryderyka Chopina", który odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

W ramach koncertu Zespół zaprezentuje polski folklor, a przede wszystkimfolklor kujawski, naprzemiennie z wybranymi maurkami i polonezami Chopina, w wykoanniu p. Marka Andraszewskiego. Autr projektu przygotował dla widzów specjalne uzasadnienia wskazujące na to, w jaki sposób Frydeyck Chopin czerpał inspiracje do swoich utworów fortepianowych. W ramach koncertu przygotowana jest także specjalna niespodzianka muzyczna: wspólne, "na ludową nutę", wykonanie jednego z najpopulrniejszych mazurków Chopina.

 

Wszystkich Państwa zaraszamy na koncert do MCK-u w Bydgoszczy.

Wstęp wolny!!! Projekt dofinansowany ze środków Miasta Bydgoszczy.

W ramach projektu odbył się także koncert przy okazji Jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 61 w Bydgoszczy

Koncert papieski

Pałac Młodzieży

Bydgoszcz

18 października 2016

 

Jak co roku, dziecięce grupy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uczestniczyły w koncercie w hołdzie Janowi Pawłowi II.

Podczas koncertu przbliżono dzieciom i młodzieży z bydgoskich szkół sylwetkę Wielkiego Polaka, Papieża Jana Pawła II, a koncert - poza Ziemią Bydgoską - uświetniły także inne zespoły wokalne i taneczne na co dzień rozwijające się w Pałacu Młodzieży.

Jubileusz 20-lecia

Pomorsko-Kujawskiej

Izby Budownictwa

Miejskie Centrum Kultury; 23 września 2016

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uświetnił uroczystość 20-lecia istnienia Pomorsko-Kujawskie Izby Budownictwa, koncertem pełnym barwnych ludowych tańców i pieśni patriotycznych. Obok kujawskich poleczek i oberków, pojawiły się lubelskie tańce i przyśpiewki, a także tańce miejskie.

Oby więcej takich jubileuszy mogła uśwetniać Ziemia Bydgoska, dla nasych regionalnych budowniczych i ich przyjaciół ;-)

 

 

 

 

Świętomięs Polski

10 września 2016

Bydgoszcz

 

Ziemia Bydgoska uczestniczyła w wyjątkowej imprezie kulinarnej, promującej polski przemysł mięsny! Degustowano wiejskie i miejskie mięsne smaki, podkreślano walory mięsnej diety i zachęcano do wspólnej zabawy i gotowania. Ziemia Bydgoska wtórowała tym wszystkim wydarzeniom prezentując barwne kujawskie oberki i lubelskie polki. A widownia zgromadzona na bydgoskim Starym Rynku była wyjątkowo owacyjna!!! Najprawdopodobniej z powodu dobrego humoru wynikającego z kosztowania byka ;-)

Świętomięs Polski na bydgoskim Starym Rynku

 

 

Koncerty Zespołu

na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym
na Sycylii
sierpień 2016

 

W dniach od 17 do 30 sierpnia młodzieżowo-dorosła grupa Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym na Sycylii, organizowanym przez Kulturalne Stowarzyszenie "Europa". Koncerty należy uznać za niezwykle udane, a Ziemia Bydgoska była jedynym reprezentantem Polski na niniejszym festiwalu, wśród grup folklorystycznych z Czech, Włoch, Gruzji, Peru i Tajwanu.

 

W ramach przygotowywanego programu Zespół zaprezentował folklor regionu Kujaw, Kaszub, folklor lubelski i Tańce Miejskie. Tradycją Zespołu było także przygotowywanie niespodzianki dla międzynarodowej publiczności, tym razem niespodzianką była piosenka sycyliska wraz z tradycyjnym tańcem. Program przyjowany był niezwykle entuzjastycznie, a energia członków Zespołu nie słaba pomimo bardzo późnych, wręcz nocnych godzin koncertów.

 

Do najważniejszych koncertów Ziemi Bydgoskiej należy zaliczyć te w miastach Agrigento, Aci Sant'Antonio, Petralia, Licata a także w Palermo i Monreale. Obowiązkowym punktem festiwalu były wizyty reprezentantów Zespołu u przedstawicieli władz miasta i regionu. Pozwoliły one bowiem nie tylko na podkreślenie naszej narodowej odrębności, ale stworzyły także szansę na zawiązywanie dalszej, kulturalnej i nie tylko kulturalnej, współpracy.

 

Aby poczuć klimat pobytu Zespołu na Sycylii zapraszamy do poniższej galerii zdjęć.

 

Niniejszy projekt Zespołu wsparty jest przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przez Miasto Bydgoszcz. Serdecznie dziękujemy !!!

Koncert i parada w Petralii
Koncert w Agrigento
Koncert i parada wśród przepięknych iluminacji świetlnych w Aci Sant'Antonio
Koncert i parada w Licata
Koncert w Monreale/Palermo
Z wizytą u Mera miasta Agrigento i Petralia
Międzynarodowa sesja zdjęciowa na tle antycznych ruin w Dolinie Świątyń w Agrigento

Z prasy w Palermo:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z prasy lokalnej w Polsce:

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” zakończył realizację projektu adresowanego do Polonii brazylijskiej w stanie Parana pod tytułem ”Kto Ty jesteś? …Polak mały”.

Projekt został dofinansowany przez Senat RP a także Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.
Brazylia, stan Parana, 6 - 22 lipca 2016

 

Zespół „Ziemia Bydgoska” już po raz drugi otrzymał dofinansowanie w ramach projektu "Współpraca z Polonią i Polakami", tym razem na realizację projektu "Kto Ty jesteś? ...Polak mały". Zespół mógł promować polską kulturę, a przede wszystkim region kujawsko-pomorski w stolicy brazylijskiej Polonii, w Kurytybie. Projekt realizowany był także w innych ośrodkach polonijnych w stanie Parana, w Prudentopolis, Sao Mateus do Sul i Campo Largo.
„Ziemia Bydgoska” pojechała do Brazylii na zaproszenie Polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”, zespołu z tradycjami, z niemal 90-letnią historią kultywowania polskiego folkloru.
Koncerty i pobyt Zespołu dokumentowali dziennikarze TVP 3 Bydgoszcz.

 

Do najważniejszych wydarzeń artystycznych podczas naszego pobytu należy udział w 55 edycji Festiwalu Folklorystycznego i Etnicznego, organizowanego przez Polonijny Zespół „Wisła”. „Ziemia Bydgoska”, a także Zespoły „Wisła”, „Wiosna” i „Junak” występowały w pięknym gmachu Teatru Guaiera w Kurytybie przed trzema tysiącami widzów. Koncert został przyjęty z ogromnym entuzjazmem, a publiczność na stojąco oklaskiwała wszystkich artystów.
Kolejnym etapem trasy koncertowej „Ziemi Bydgoskiej” były występy w Prudentopolis – mieście, które zamieszkuje duża grupa mieszkańców pochodzenia polskiego i ukraińskiego. „Ziemia Bydgoska”, obok polskiego folkloru, wykonała kilka pieśni ukraińskich, podkreślając wspólne elementy historii obu narodów. Koncert w Prudentopolis odbył się przy współorganizacji Zespołu „Wisła” i miejskiego Stowarzyszenia im. Karola Wojtyły.
Kolejny koncert wspólnie z Polonijnym Zespołem Pieśni i Tańca „Karolinka” odbył się w przyparafialnej Sali Widowiskowej w Sao Mateus do Sul, przy 1,5-tysięcznej widowni. Zespoły wykonały wspólnie Poloneza, przygotowanego na warsztatach folklorystycznych. Zaśpiewały także razem Marsz Polonia. Niniejszy koncert także został gorąco przyjęty, z ogromnym aplauzem i entuzjazmem, przy wstającej z miejsc publiczności.
Ponadto „Ziemia Bydgoska” brała udział w niedzielnej liturgii, która odbywała się na prywatnej farmie koło Campo Largo. Chórzyści Zespołu i kapela wykonali polskie pieśni religijne a po nabożeństwie odbył się festyn folklorystyczny, z udziałem polonijnych zespołów folklorystycznych stanu Parana.

 

Wspólne koncertowanie, polskie tańce, muzyka i śpiew przyczyniły się do integracji środowisk polonijnych. Podczas pobytu zachwyciła nas działalność środowisk polonijnych, ich oddanie i praca związana z podtrzymywaniem miłości i szacunku do Polski, do jej historii a także pasja do kultywowania tradycji polskiego folkloru przez członków poszczególnych polonijnych grup folklorystycznych i ich rodziny. Zespoły, które mieliśmy okazję spotkać prezentowały wysoki poziom artystyczny. Jednocześnie „Ziemia Bydgoska” stworzyła możliwość „dotknięcia żywego polskiego folkloru", nie tylko poprzez autentyczność tańca ale także muzykę i śpiew wykonywane na żywo. Działo się tak podczas koncertów, jak i wieczornych potańcówek ludowych, gdzie niezwykle spójne i komplementarne okazały się zarówno zabawy folklorystyczne charakterystyczne dla Brazylii jak i muzyka i tradycyjne zabawy polskie.

 

Ważną częścią naszego pobytu w Kurytybie, była wizyta w Konsulacie RP, na zaproszenie Pana Konsula Marka Makowskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele „Ziemi Bydgoskiej” w strojach kujawskich, Dyrektor Zespołu „Wisła”, przedstawiciele Zespołu „Wisła” i Rodzin przyjmujących nas w domach. Podczas spotkania Konsul przedstawił historię Polonii brazylijskiej. Kapela i soliści wykonali kilka polskich piosenek. Spotkanie przebiegało w niezwykle serdecznej atmosferze, zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia. Było nam niezwykle miło, kiedy Konsul podkreślił na zakończenie wizyty, że jeszcze nigdy w Konsulacie nie było tak uroczyście, wesoło i kolorowo…

 

Członkowie Zespołu „Ziemia Bydgoska” zrealizowali także bogaty program turystyczny. Część koncertów odbywała się bowiem na trasie prowadzącej wprost do wodospadów Iguacu, które uznane są za jeden z siedmiu cudów świata. Dwudniowy pobyt Foz do Iguacu pozwolił zobaczyć ten cud natury zarówno od strony brazylijskiej jak i argentyńskiej. Zwieńczeniem całego pobytu w Brazylii była wycieczka do Rio de Janeiro, niemalże w przeddzień inauguracji Letnich Igrzysk Olimpijskich. Góra cukrowa i Chrystus Odkupiciel z bliska i z daleka, czy spacer po plaży Copacabana, pozostaną na zawsze wspaniałym wspomnieniem z pobytu w Brazylii.

 

Członkowie Zespołu Ziemia Bydgoska pragną złożyć serdeczne podziękowania dwóm wyjątkowym osobom. Pierwszą z nich jest Pan Lourival Araujo Filho, Dyrektor Zespołu „Wisła”, organizator festiwalu folklorystycznego w Kurytybie, choreograf i tancerz, a prywatnie miłośnik Polski. Jego serdeczność, dyspozycyjność, otwartość i uśmiech były dla nas ukojeniem przy ogromnym tempie, bardzo bogatym i napiętym programie pobytu. Bardzo dziękujemy także Wszystkim członkom Zespołu „Wisła” i ich Rodzinom, które gościły nas w swoich domach. Za stworzenie niezwykłej atmosfery, zarówno pracy jak i wypoczynku, Louriemu i wszystkim członkom Wisły - SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!
Drugą osobą, której serdecznie pragniemy podziękować, jest ks. Adalberto Wojciech Erwiński, były tancerz Ziemi Bydgoskiej, aktualnie (od 12 lat) przebywający na misji z ramienia Zgromadzenia Ducha Świętego w Brazylii, w parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Belo Horizonte. Wojciech Erwiński poświęcił swój wolny czas i pełnił rolę przewodnika i opiekuna. Wojtku - dziękujemy, że byłeś z nami i wszyscy ogromnie cieszymy się z naszego spotkania!!!

 

Należy także podkreślić, że po raz pierwszy zagraniczny wyjazd Zespołu był realizowany z udziałem dziennikarzy telewizyjnych, TVP 3 Bydgoszcz, którzy dokumentowali wszystkie poczynania Zespołu. Redaktor Monika Kamińska i operator Krzysztof Gietka doskonale wpisali się w działania projektowe Zespołu, byli aktywnymi obserwatorami przygotowań koncertowych, samych występów jak i emocji, jakie towarzyszyły nam po zejściu z brazylijskich scen. Dziękujemy za czujne oko kamery i aparatu fotograficznego, które to inspirowało nas do kreatywnych działań a nie było czynnikiem hamującym spontaniczność.

 

Członkowie „Ziemi Bydgoskiej” pragną podkreślić, że realizacja projektu "Kto Ty jesteś? ... Polak mały" w ramach programu Senatu RP „Współpraca z Polonią i Polakami" przyczyniła się również do wzmocnienia postaw patriotycznych wśród młodzieży naszego Zespołu. Dzięki spotkaniom z rówieśnikami z zespołów polonijnych z różnych zakątków świata mamy szansę doświadczać innych odsłon patriotyzmu oraz uczestniczyć w propagowaniu i upowszechnianiu polskiej kultury wśród społeczności, których korzenie polskie sięgają często kilku pokoleń wstecz.

Koncert w Teatrze Guaiera w Kurytybie
Koncert w Prudentopolis
Koncerty na rancho koło Campo Largo
Z wizytą w konsulacie RP w Kurytybie
Turystyka: Rio de Janeiro, Foz du Igacu, Kurytyba
Polonijny Zespół Folklorystyczny z Bridgeport w stanie Connecticut (USA)
Polonijny Zespół Folklorystyczny z Bridgeport w stanie Connecticut (USA)

Zespół Ziemia Bydoska gościł folklorystyczny zespół polonijny Polanie z Bridgeport (CT, USA)

w ramach projektu "Connecticut Connect - Bliżej Bygoszczy" realizowanego przy wsparciu finansowym Miasta Bydgoszcz

 

W dniach od 25 czerwca do 5 lipca 2016 roku na zaproszenie Ziemi Bydgoskiej przyjechał zaprzyjaźniony polonijny zespół folklorystczny z Bridgeport w stanie Connecticut (USA) Zespół Pieśni i Tańca Polanie.

Przyjazd Zespołu Polanie odbył się w ramach realizacji projektu "Connecticut Connect - Bliżej Bydgoszczy", który został wsparty finansowo przez Miasto Bydgoszcz.

W ramach przygotowanego przez Ziemię Bydgoską projektu, członkowie naszego Zespołu wraz z kierownkiem Elżbietą Kornaszewską prowadzili dla Polan warsztaty folklorystyczne, które odbywały się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille'a w Bydgoszczy przy ul.Krasińskiego 10. Ponadto Polanie zrealizowali program artystyczny w ramach Bydgoskich Impresji Muzycznych organizowanych przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy.

W ramach pobytu nasi Goście odwiedzili Trójmiasto i Półwysep Helski, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, a w Toruniu poza zwiedzaniem Starówki i Muzeum Piernika zostali przyjęci w Urzedzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Najważniejszą częścią pobytu było jednak zaprezentowanie najpiękniejszych atutów naszego miasta - Bydgoszczy, ze wskazaniem uroków Centrum i okolic. 

Przyjazd Polan był bowiem dla Ziemi Bydgoskiej swoistą rewizytą Zespołu. W ubiegłym roku dzięki projektowi "Connecticut Connect - Bliżej tradycji, bliżej Polski" wspartemu finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu "Współpraca z Polonią i Polakami" oraz przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ziemia Bydgoska realizowała - dla zespołów folklorystycznych oraz dzieci szkół polskich na terenie stanu Connecticut - warsztaty folklorystyczne i cykle koncertów. Wcześniej, w 2013 roku, Zespół uczesnitczył w I Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym organizowanym przez środowisko polonijne w Ansonii (CT).

 

Ziemia Bydgoska ma nadzieję, że pobyt młodzieży polonijnej w Bydgoszczy i w sąsiadujących miastach i okolicach będzie tak samo niezapomnianym i niezwykłym przeżyciem jak jak dla bydgoskiego Zespołu pobyt w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Szczególnie zależy nam na dobrych wrażeniach wywiezionych z Kujaw, bowiem dla zdecydowanej większości członków grupy dziecięcej Zespołu Polanie był to pierwszy pobyt w Polsce, a dla grupy dorosłej pierwszy pobyt na Kujawach i Pomorzu. 

 

Patronat medialny nad pobytem Polan w Bydgoszczy przyjęła Telewizja Polska oddział Bydgoszcz.

 

Poniżej - mała galeria zdjęć z pobytu Polan w Polsce.

Pierwszy koncert Polan podczas BIM-u na Placu Teatralnym w Bydgoszczy
Polanie z wizytą w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu
Finansowanie i patronat nad projektem "Connecticut Connect - Bliżej Bydgoszczy"

Let's go folk
Międzynarodowy projekt edukacyjny
I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią

‘Krzywousty’ i ‘Jacob van Liesveldt’ na ludowo

Projekt polsko-holenderskiej gry planszowej

 

14 czerwca 2016 roku w Olszewce koło Nakła czlonkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska spotkali się z grupą młodzieży ze szkoły holenderskiej w Hellevoetsluis, która przyjechała na wymianę międzynarodową w ramach projektu Let's go folk realizowanego przez grupę nauczycieli języka angielskiego I Liceum Ogólnokształącego im. B. Krzywoustego w Nakle, panie Anitę Krzyżanowską i Lucynę Majcher, przy współpracy z naszym wspaniałym akordeonistą Andrzejem Otto - także nauczycielem języka angielskiego nakielskiego Liceum.

Goście z Holandii to uczniowie i ich opiekunowe z PENTA college CSG Jacob van Liesveldt z holenderskiego miasta Hellevoetsluis. Szkoły partnerskie współpracują ze sobą od 17 lat realizując kolejne projekty w języku angielskim. Tematem przewodnim tegorocznego projektu „Let’s go folk” jest kultura ludowa, a jednym z głównych celów projektu jest kształtowanie poczucia patriotyzmu lokalnego. Stąd wizyta Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, która przygotowała pokaz tańców kujawskich i wspólne zabawy taneczne.

 

Uczniowie nakielskiego i holenderskiego liceum pracują nad zaprojektowaniem gry planszowej, która będzie zawierała elementy kultury i tradycji polskiej i holenderskiej. W kwietniu polska grupa odwiedziła zaprzyjaźnioną szkołę w Holandii, gdzie została zrealizowana jej pierwsza część. Gra będzie gotowa we wrześniu i zostanie zaprezentowana przez polsko-holenderski zespół w trakcie Dnia Kultury Holenderskiej na Przystani Nakielskiej. Program spotkania roboczego jest ściśle związany z tematem przewodnim. Pierwszy intensywny dzień wizyty wypełniony był prezentacjami w liceum i spotkaniem z włodarzami powiatu nakielskiego, którego uwieńczeniem był występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Koordynatorami projektu są Jan Simon van der Linde, Anita Krzyżanowska i Lucyna Majcher. Po stronie polskiej projekt jest współfinansowany przez Powiat Nakielski w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Święto Starego Fordonu

 

Już po raz kolejny, mieszkańcy Bydgoszczy mogli uczestniczyć w święcie jednej z najstarszych dzielnic Bydgoszczy, dawniej samodzielnej osady przy Wiśle - Fordonu. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, także po raz kolejny uświetniał tę uroczystość prezentacją tańców ludowych - przede wszystkim z rodzinnych Kujaw i sąsiadujących Kaszub. Jak co roku dopisała nie tylko pooda, ale i entuzjastyczna publiczność.

Jarmark świętojański

5 czerwca 2016

Stary Rynek - Bydgoszcz

 

W Bydgoszczy, co roku odbywa się niezwykle barwna impreza - Jarmark świętojański. Przy miejskim gwarze, wśród muzyki ludowej jest prezentacja i sprzedarz wyrobów tradycyjnych, ręcznie robionych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Każdy może nacieszyć, oko, ucho i podniebienie. Tym razem dzicięca grupa Zespołu uświetniła część artystyczną Jarmarku, repertuarem kujawskim i śląskim, wzmocniona w finałowej części oberkami w wykonaniu grupy młodzieżowo-dorosłej.

 

Koncert grup dziecięcych Zespołu

z okazji Dnia Dziecka

zorganizowanego przez Muzyczne Przedszkole "Kolorowe Nutki"

1 czerwca 2016

 

Na zaproszenie Muzycznego przedszkola w Bydgoszczy przy ul. Paderwskiego oraz Rady Osiedla Śródmieście,  najmłodsze grupy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uświetniły Dzień Dziecka zorganizowany w plenerze, w Parku Jana Kochanowskiego. Najmłodsze grupy pokazały między innymi zabawy i tańce kujawskie  oraz śląskie. Piękna, słoneczna pogoda zapewniła niezwykły koloryt naszemu ludowemu widowisku.

 

 

Bydgoski Festiwal Nauki

Koncert Inauguracyjny

20 maja 2016

Teatr Polski

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uświetnił artystycznie uroczystości inaugurujące Bydgoski Festiwal Nauki, które odbyły się w dniu 20 maja 2016 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Na widowni jak i na scenie głównymi bohaterami byli przedstawiciele bydgoskich uczelni, promujący różnorodne dziedziny wiedzy i zachęcający do aktywnego uczestnictwa w przygotowanych imprezach naukowych.

Dziecięca i dorosła grupa Zespołu Ziemia Bydgoska, nadały uroczystościom inauguracyjnym charakter, powrotu do korzeni i tradycji naszego regionu.

 

Organizacja cyklu audycji dla uczniów bydgoskich szkół

Poranki z folklorem "W malowanej skrzyni,
czyli piękna nasza Polska cała"

w Pałacu Młodzieży w Bygoszczy

w dniach 9, 10 i 24 maja

 

Drugi rok z rzędu Zespół Pieśni i Tańca podjął się organizacji cyklu audycji dla dzieci i młodzieży uczacej się w bydgoskich szkołach, podczas których zapoznawano uczesnitków z ludowymi strojami, zwyczajami, muzyką, pieśniami i tańcami, charakterystycznymi dla wybranych regionów naszego kraju.

 

Audycje prowadziła nasza Pani kierownik Elżbieta Kornaszewska-Rogacka wraz z zaprzyjaźnionym etnografem, Panią Hanną Serwińską.

 

Zaproszenia na audycje rozeszły się w ciągu dosłownie kilku dni i przyciągnęły ponad 2000 uczniów! Organizacja audycji, a tym samym propagowanie polskiego folklory wśród najmłodszych było możliwe dzięki finansowe wsparciu ze śrdoków Miasta Bydgoszczy.

Udział grupy dziecięcej i tancerzy Zespołu
w koncercie z cyklu Akademia Wiolimisia

w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
7 maja 2016

 

Kolejny raz, na zaproszenie Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy pary taneczne Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz grupa dziecięca Zespołu uświetniły koncert dla najmłodszych melomanów, prezentując wybrane tańce folklorystyczne. Tym razem tematem przwodnim były różne tańce ludowe oraz miejskie poleczki, których nasz Zespół ma w repertuarze mnóstwo :)

 Widownia, składająca się z melomanów od 3 do 6 roku życia, była zachwycona !!!

3 maja

Stary Rynek w Bydgoszczy

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, wraz z Orkietrą Wojskową w Bydgoszczy uświetniał uroczyste obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Artystyczna część uroczystości państwowych rozpoczęła sie od mustry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej, a następnie w wraz z tancerzam Ziemi Bydgoskiej, zaprezentowała wybrane tańce. W drugiej części koncertu Ziemia Bydgoska wykonała wraz z mieszkańcami Bydgoszczy pieśni patriotyczne i wojskowe, upamiętniające najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Część folklorystyczną programu wypełniła grupa dziecięca z repertuarem kujawskim oraz grupa dorosła z repertuarem krakowskim.

 

Gratulacjom ze strony władz i mieszkańców naszego miasta nie było końca ... !!! Dziękujemy ;-)

 

Udział tancerzy Zespołu w koncercie z cyklu Akademia Wiolimisia

w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

12 marca 2016

 

 

Na zaproszenie Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy dwie pary taneczne Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uświetniły koncert dla najmłodszych melomanów, prezentując wybrane tance narodowe, a także tańce kujawskie i łowieckie.

 

Widownia, składająca się z melomanów od 3 do 6 roku życia, była zachwycona !!!

Marszałkowski Bal Dobroczynny

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

Toruń; 30 stycznia 2016

 

Zespoł Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska po raz kolejny miał przyjemność uświetnić polonezem Marszałkowski Bal Dobroczynny, który po raz pierwszy odbył się w wyjątkowych wnętrzach otwartego niedawno centrum kulturalno-kongresowego na toruńskich Jordankach. Ziemia Bydgoska była jedną z artystycznych atrakcji wieczoru, obok Eliasz Orchestra, Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, a także obok Steve'a Nash'a i DJ Funktion. 

 

 

Kolędowanie w Sadkach

Gminny Ośrodek Kultury

17 stycznia 2016

 

Na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Sadkach, Ziemia Bydgoska uczestniczyła w wyjątkowym kolędowaniu wraz z licznymi zespołami z regionu kujawsko-pomorskiego. Obok wyboru kolęd, artyści Ziemi Bydgoskiej nawiązali do staropolskiej tradycji, prezentacji tańców na melodii kolęd i pastorałek.

 

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki

Koncert Noworoczny Zespołu w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

16 stycznia 2016 roku

 

Z uwagi na niesłabnące zainteresowanie koncertami Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, Filharmonia Pomorska podjęła się współorganizacji Koncertu Noworocznego, dla mieszkańców miasta i regionu kujawsko-pomorskiego.

Podczas koncertu widzowie mogli wysłuchać nie tylko najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek, ale także obejrzeć barwne widowisko folklorystyczne. Grupy dziecięce i młodzieżowe przedstawiły suitę kujawską, lubelską i beskidzką, a grupa dorosła zaprezentoała tańce Kurpi Zielonych, Łowicza, Krakowa Wschodniego, Polek i Górali Żywieckich.

Koncert odbył się przy całkowicie wypełnionej widowni, która dwókrotnie nagrodziła niemal 150 osobową grupę wykonawców owacjami na stojąco. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem kamer Telewizji Trwam, która przygotowuje reportarz z całego koncertu.