Zarząd


 

ZARZĄD Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska tworzą miłośnicy polskiego folkloru, uzdolnieni tanecznie, wokalnie i muzycznie mieszkańcy Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego.
Wszystkich łączy pasja do propagowania polskiej tradycji i kultury narodowej. Na co dzień są przedstawicielami różnych zawodów, studentami całkiem odmiennych kierunków oraz uczniami szkół ogólnokształcących lub profilowanych.
Najmłodsi członkowie Ziemi Bydgoskiej nie mają jeszcze skończonych 4 lat, a górna granica wiekowa nie istnieje.

Trzon Zespołu stanowi niemal 60-osobowa grupa dorosłych, którzy są jednocześnie członkami Stowarzyszenia Zespołu Pieśnia i Tańca Ziemia Bydgoska. W grupie tej wyodrebniony jest zespół taneczny, zespół wokalny oraz kapela.
Ziemia Bydgoska prowadzi także szeroko zakrojoną działalność edukacyjną, kształcąc kolejne pokolenia adeptów sztuki ludowej. W Zespole doskonali swoje umiejętności taneczne i wokalne niemal 100 dzieci i młodzieży, w pięciu grupach wiekowych.

Nad całokaształtem prac Zespołu czuwa Prezes Stowarzyszenia i kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska - Elżbieta Kornaszewska-Rogacka. Funkcję akompaniatora Zespołu pełni Małgorzata Tomaszewska. Nad całością prac wokalnych czuwa kierownik chóru Izabela Cywińska-Łomżyńska, a nad pracami kapeli Anna Antonina Nogaj wraz z Mateuszem Szwankowskim, aranżującym opracowania muzyczne dla kapeli.

 

 

Elżbieta Kornaszewska-Rogacka

Prezes Zarządu Stowarzyszenia

Kierownik artystyczny Zespołu, instruktor tańca, choreograf

 

Zamiłowanie do polskiego folkloru wyniosła z domu rodzinnego, a propagowanie polskiej kultury ludowej kultywuje po swoim ojcu Zygmuncie Kornaszewskim, czołowym twórcą życia kulturalnego Nakła nad Notecią.

Była współzałożycielem, kierownikiem artystycznym i instruktorem tańca w Zespole Pieśni i Tańca "Krajna" (w latach 1977-1990) oraz opiekunem artystycznym zespłu folkorystycznego "Sadkowianie" (1978-1990). Aktualnie, poza pełnionymi funkcjami w Ziemi Bydgoskiej, jest specjalistą ds. folkloru w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz nauczycielem tańca w Pałacu Młodzieży, prowadzącym grupy dziecięce Zespołu.

Zapraszana jest jako juror konkursów folklorystycznych zarówno w regionie jak i w kraju. Jest członkiem jury w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów "ARS".

Prowadzi liczne kursy tańca ludowego w ramach szkoleń dla instruktorów i członków zespołów folklorystycznych oraz podczas warsztatów polonijnych w Polsce i Stanach Zjednoczonych. 

Efektem plebiscytu zorganizowanego przez Polską Żeglugę Morską, na łamach Gazety Wyborczej, została wybrana na Matkę Chrzestną Statku MS Kujawy, którego wodowanie i chrzest miały miejsce w Chinach (2005).

 

Za swoje osiągnięcia zawodowe i propagowanie kultury polskiej w kraju i na świecie oraz za szeroką działalnośc edukacyjną została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką honorową "Zasłużony dla kultury polskiej", Medalem “Unitas Durat Palatinatus Cuiaviana-Pomeraniensis”, nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, nagrodą Prezydenta Miasta Bydgoszczy, odnznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Prywatnie, spełniona i szcześliwa w roli żony, matki i babci ;)

 

 

 

 

 

Anna Antonina Nogaj

Wiceprezes, kierownik kapeli, skrzypaczka.

 

Skrzypaczka i psycholog "w stopniu" doktora. W Zespole gra od ponad 20 lat. Na co dzień zajmuje się szeroko rozumianym propagowaniem psychologii w muzycznym środowisku. Doba nieustannie jest dla niej za krótka! Zawsze znajdzie czas na różne przyjemności: lubi słodkości od Sowy, amatorsko uprawia sporty sezonowe i ma na swoim koncie kilka ekstremalnych podróży. 

 

Imisława Górska

Sekretarz 


Koordynatorka większości zespołowych projektów.
Dumna mama tancerki z grupy dziecięcej.

Choć sama nie śpiewa i nie tańczy w Zespole, jest na wszystkich naszych koncertach.

 

Aleksandra Szymańska

Skarbnik, tancerka.


Z wykształcenia ekonomista.

Aktualnie i przede wszystkim matka dwójki całkiem fajnych dzieciaków.

 

 

 

Mateusz Grzębski

Katarzyna Karbowiak

Członek Zarządu

 

Studentka fizjoterapii. 13 lat temu zaczęła się jej droga w najmłodszej grupie Zespołu, a obecnie tańczy w grupie reprezentacyjnej Ziemi Bydgoskiej.

W wolnych chwilach pełni funkcję zespołowego cukiernika - przepsznie piecze smakołyki!!!

Małgorzata Żurańska-Wilkowska

Wiktor Golla