Język:

2018


Ziemia Bydgoska na Jarmarku świętojańskim

Bydgoszcz; Wyspa Młyńska

10 czerwca 2018

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska wraz z innymi zespołami folklorystycznymi z regionu uświetniała Jarmark świętojański zorganizowany przez Kujawsko-Pmorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wśród stanowisk z przepysznym polkim jedzeniem i wyrobami ludowymi nie mogło zabraknąć polskiej muzyki, tańca i śpiewu !!!

 

Dziękujemy za zaproszenie.

fot. A. Borkowski

Koncert "Nasza Matka Ojczyzna"

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

27 maja 2018 r.

godz. 17.00

 

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uchonorował Naszą Matkę Ojczyznę, z okazji 100-lecia niepodległości, oraz wszystkie Mamy przepięknym wiosennym koncertem, który odbył się w gościnnych progach Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

27 maja, w niedzielę, do bydgoskiej filharmonii przybyły nie tylko Matki występujących artystów ale setki miłośników folkloru, którzy podkreślili swoje poczucie narodowego przywiązania do Matki Ojczyzny i własnych Matek. Na scenie wystąpiła wielopokoleniowa rodzina zespołowa z niezwykle wszechstronnym i kolorowym repertuarem folklorystycznym. Nie zabrakło akcentów patriotycznych, których dostarczyła grupa wokalna Zespołu - prezentując wybór najbardziej znanych pieśni powstańczych.

 

Koncert odbył się dzięku wsparciu finansowemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także w ramach programu NIEPODLEGŁA

 

 

Fotorelacja z koncertu

w Tygodniku Bydgoskim

fot. A. Borkowski

AUDYCJE DLA UCZNIÓW

Poranki z folkorem

"W malowanej skrzyni, czyli piękna nasza Polska cała"

15 maja 2018

 

Jak co roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska zorganizował dla dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół regionu kujawsko-pomorskiego audycje folklorystyczne, w ramach których prezentowno najbardziej charakterystyczne regiony naszego kraju.

Dzieci i młodzież Zespołu wystąpiły dla nieml 1500 swoich rówieśników, pokazując im w jaki sposób, poprzez muzykę, taniec i śpiew, kultywują polskie tradycje i budują swoje poczucie narodowej tożsamości.

 

Trzy audycje, które odbyły się za każdym razem przy pełnej sali cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.  Doskonała akustyka i scena Kinotatru klubu IWSZ przy ul. Dwernickiego 1 w Bydgoszczy pozwoliła na zaprezenotwanie wielobarnwego widowska, podczas którego najmłodsi widzowie mogli nauczyć się lub przypomnieć sobie popularne ludowe piosenki dziecięce. Grupy dziecięce i młodzieżowe Zespołu zaprzentowały takie regiony jak Sieradz, Kujawy i Kraków.

 

Realizacja projektu dofinansowana była ze środków Miasta Bydgoszczy.

Koncert z okazji

Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

oraz 

uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wojskowe Zakłady Litnicze nr 2 w Bydgoszczy

ul. Szubińska 107, godz. 12.30

 

Zespół zrealizował kolejny projekt koncertowy, tym razem  w ramach uroczystych obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który odbył się w ramach cyklu wydarzeń na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy.

Program rozpoczął się musztrą paradną w wykonaniu tancerzy Zespołu wraz z Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, a następnie zaprezentowano repertuar folklorystyczny i patrotyczny.

 

Przy okazji tegorocznego narodowego święta została zaprezentowana i rozdana wśród widowni najnowsza płyta Zespołu z pieśniami patriotycznymi pt. Serce w plecaku.

 

Musztra paradna w wykonaniu tancerzy Zespołu oraz Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy

JARMARK WIELKANOCNY

Stary Rynek, Bydgoszcz

25 marca 2018

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska uświetnił swoim wielopokoleniowym występem artysycznym bydgoski Jarmark wielkanocny! Wśród kolorowych stoisk, na scenie - rozstawionej w głównym rynku bydgoskim - odbylo się szereg atrakcji, wśród których Ziemia Bydgoska zachwyciła widzów w sposób szczególny. Zespół przygotował bowiem szereg tańców ludowych w wykonaniu wielopokoleniowej grupy artystów folklorystycznych, a serce widzów jak zawsze skradli najmłodsi tancerze, choć i ci najstarsi zachwycali swoją energią i radością wiosennego tańca :)

Nieoficjalna wizyta naszych przyjaciół z Brazylii

Kierownika Polonijnego Zespołu Folklorystycznego WISŁA

z Małżonką

 

W ostatnich dniach stycznia nieoficjalną wizytę złożyli nam Lourival Araujo Filho (kierownik artystyczny Polonijnego Zespołu Folklorystycznego Wisła z Kurytyby w Brazyli, wraz z Małżonką. Poza omawianime bieżących spraw Zespołów, znalazł się czas na niespodziankę - spotkanie na stoku w bydgoskim Myślęcinku, połączone z ogniskiem przygotowanym przez członków Ziemi Bydgoskiej.

 

Oby więcej takich wizyt!!! Zwłaszcza w roku jubileuszowym dla Ziemi Bydgoskiej :)

 

 

 

kliknij, aby zobaczyć pełną fotorelację
kliknij, aby zobaczyć pełną fotorelację

VIII Marszałkowski Bal Dobroczynny

z Ziemią Bydgoska

20 stycznia 2018

 

Po raz kolejny tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Ziema Bydgoska wraz z Orkiestrą Wojskową zainaugurowali wybranymi tańcami narodowymi wielki dobroczynny bal, który odbył się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu.

 

 

 

Koncert Noworoczy "Cicha noc, Święta noc"

Filharmonia Pomorska

13 stycznia 2018 roku

 

2018 rok to dla Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska rok wyjątkowy!!! Zespół obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia istnienia. Zecydowana większość koncertów będzie wpiywała się w całoroczne obchody tego zacnego jubieluszu. Niniejszy rok rozpoczął się niezwykle hucznie, w Filharmonii Pomorskiej, gdzie przy w pełni wypełnionej sali Ziemia Bydgoska zaprezentowała przepiękny, wzruszający i kolorowy Koncert Noworoczny.

Obok najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek Zespół wykonał szereg fragmentów suit folklorystycznych, prezentując zróżnicowane regiony Polski. Cały repertuar przygotowany był przez niemal 170-osobową reprezentację Zespołu, w skład której wchodzą przedstawiciele wszystkich pokoleń - najmłodsze 4-latki, dzieci, młdzież i dorośli. Suity taneczne okraszone były piękną stylizowaną muzyką w wykonaniu kapeli oraz śpiewem chóru i solistów.

 

Zwieńczeniem koncertu i niezwykle miłym dla wszystkich uczestniczących akcentem, było wspólne zdjęcie całego Zespołu z 800-osobową widownią! Oby wszystkie koncerty kończyły się owacja na stojąco, za którą wszystkim miłośnikom Ziemia Bydgoska serdecznie dziękuje!!! A o konieczności organizacji i realizacji tego typu koncertów przez Ziemię Bydgoską, świadczy fakt, że bilety rozeszły sięw ciągu dwóch dni, pozostawiając kolejne dziesiątki miłosników folkloru bez możliwości uczestnictwa w koncercie...

 

fot. Adam Borkowski

Relacja z Koncertu Noworocznego na stronie

Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Ujęcia w wykonaniu fot.@picturesfactory
Ujęcia w wykonaniu fot.@picturesfactory